4 sposoby na bezpieczny dom, kiedy dziecko zaczyna chodzić

Kiedy nasze dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, powinniśmy zabezpieczyć groźne miejsca w mieszkaniu, aby maluchowi nie stała się krzywda. Sprawdź jak to zrobić.

1. Zaślepki do gniazdek elektrycznych.

To podstawowe i najważniejsze zabezpieczenie, o jakim powinniśmy pomyśleć, kiedy w domu jest małe dziecko. Takie zaślepki mają na celu uniemożliwienie maluchowi włożenia czegokolwiek do gniazdka (zabawki, palca) i narażenia się w ten sposób na porażenie prądem. Pamiętaj, aby zabezpieczyć gniazdka w całym mieszkaniu. Odpowiednie zatyczki kupisz w sklepach z akcesoriami dla dzieci oraz w takich z elementami wyposażenia wnętrz. Wybierz zarówno te przeznaczone do gniazdek zwykłych, jak i tych z uziemieniem. To wydatek zaledwie około 10 złotych za sztukę, a pozwoli być spokojnym o zdrowie dziecka.

2. Blokady na drzwi.

Tak zwane stopery lub ograniczniki mają na celu uniemożliwienie zatrzaśnięcia się drzwi. Dzięki nim nasza pociecha nie uderzy się nimi ani nie przytrzaśnie sobie paluszków. Podobne blokady można kupić na drzwiczki od szafek meblowych oraz szuflady. Warto się w nie zaopatrzyć. Są proste w montażu i tanie, a mogą zapobiec nieszczęściu.

3. Maty antypoślizgowe.

To rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo w łazience oraz podczas kąpieli. Antypoślizgowa mata z przyssawkami zapobiegnie poślizgnięciu się na podłodze oraz w wanience czy brodziku prysznicowym. Tego rodzaju maty z reguły są ładne, kolorowe i mają zabawne kształty na przykład rybki czy delfinka. Dziecku z pewnością spodoba się taki gadżet, a Ty będziesz spokojna o jego bezpieczeństwo. Kupisz je w sklepach dla dzieci i z wyposażeniem wnętrz za kilkanaście złotych.

4. Bramki ochronne na schody i drzwi.

Sprawdzą się nie tylko, kiedy masz w domu schody, ale również, wtedy kiedy w jakimś pomieszczeniu, przykładowo w kuchni, nie masz drzwi. Zabezpieczając schody, zapobiegniesz upadku dziecka z wysokości, a zakładając bramkę i ramę drzwi kuchennych, uchronisz malucha przed wejściem do kuchni podczas Twojej nieobecności i poparzeniem się lub zranieniem. Nowoczesne bramki są proste w montażu, nie wymagają wiercenia, a po ich zdjęciu nie zostają ślady.

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka, warto odpowiednio przygotować mieszkanie. Oprócz zakupu niezbędnych zabezpieczeń pamiętaj również o zachowaniu środków ostrożności przy nakrywaniu stołów. Lepiej zrezygnować z obrusa, ponieważ dziecko może go chwycić i ściągnąć na siebie całą zawartość stołu.