Adwokat czy radca prawny?

Niektórzy zastanawiają się do kogo udać się po poradę prawną – do adwokata czy do radcy prawnego? Czym różnią się te profesje między sobą? Okazuje się, że nieznacznie i nie ma większego znaczenia, do kogo udamy się po poradę.

Czym się różnią?

Radca prawny wykonuje swoje obowiązki w oparciu o ustawę z dna 6 lipca 1982 roku. Podlega nie tylko normom prawnym w codziennej działalności, ale też normom deontologicznym określonym w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Z kolei adwokat swój zawód wykonuje na podstawie ustawy z dnia 28 maja 1982 roku i przestrzega norm zawartych w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Generalnie te dwie profesje nie różnią się niczym znaczącym, jeśli chodzi o zakres wykonywanych czynności prawnych. Jedna, najważniejsza odnosi się do radcy prawnego, który może pełnić funkcję obrońcy tak samo, jak adwokat w procesie karnym w sprawach karnych i karnoskarbowych tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli nie pozostaje w stosunku do pracy.

Adwokat wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. zlecenia, bądź jako wspólnik w spółce. Bardzo często prowadzi własną działalność gospodarczą. Radca zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę.

Do kogo więc po poradę w Łodzi?

Nie ma znaczenia, kogo wybierze się na swojego obrońcę czy osobę, która udzieli porad prawnych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „prawnik Łódź”, aby wyświetliło się sporo linków odsyłających do konkretnych stron, na których ogłaszają swoje usługi radcy i adwokaci. Zwracając się do nich z daną sprawą, należy zawsze na początku upewnić się, jakie mają specjalizacje, czy działają w takim zakresie poradnictwa. Każdy prawnik w Łodzi ma określoną specjalizację i właśnie warto wybrać się do takich osób, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu konkretnych spraw. Nie trzeba więc martwić się o to, czy nasza sprawa będzie szczegółowo i profesjonalnie rozpatrzona, jeśli wybierzemy najlepsze kancelarie, świadczące usługi na bardzo wysokim poziomie. Wszystko będzie pod jak najlepszą kontrolą, jeśli zleceniem zajmie się wykwalifikowany prawnik. Łódź jest takim miejscem, gdzie specjalistów z zakresu prawa nie brakuje.