Alimenty na dziecko- jak się o nie starać?

W przypadku rozwodu oboje rodziców ma obowiązek zapewnienia środków pieniężnych na utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Jest to najistotniejszy temat związany z prawem rodzinnym. W Polsce często zdarza się, że rodzic uchyla się od obowiązku płacenia alimentów, wtedy trzeba go do tego zmusić.

Pozew o alimenty- jak go napisać?

Aby złożyć pozew o alimenty, potrzebne są odpowiednie dokumenty, są to: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, wyrok rozwodowy lub akt ślubu, oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo, gdy dziecko jest z wolnego związku. Poza tym należy przedłożyć zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy lub urzędu pracy oraz wyliczenie kosztów utrzymania dziecka. Warto zachować rachunki za opłaty np. za korepetycje, czy leczenie. Wykaz kosztów miesięcznych ponoszonych na utrzymanie dziecka powinien zawierać: wydatki codzienne, cotygodniowe, miesięczne, a także koszt artykułów kosmetycznych, higienicznych, lekarstw. Powinny się znaleźć również kwoty związane z opłatami mieszkania, a także koszty związane z zakupem odzieży dla dziecka na cały rok. Wydatki na dziecko w dużym stopniu zależą od wieku dziecka, ponieważ inne potrzeby mają niemowlęta i kilkuletnie dzieci, a inne potrzeby mają dzieci nastoletnie i starsze. Sprawami o alimenty zajmuje się dział prawa cywilnego- prawo rodzinne Łódź, czy Warszawa to miasta, w których z łatwością można znaleźć pomoc prawną w złożeniu pozwu o alimenty i uzyskaniu ich.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, aby ubiegać się o alimenty?

Pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka z jego opiekunem lub pozwanego. Pismo powinno zostać złożone w trzech kopiach- jeden egzemplarz dla sądu, drugi dla pełnomocnika powoda, a trzeci dla pozwanego. Oryginały dokumentów są wymagane tylko dla sądu, w pozostałych przypadkach wystarczą jedynie kserokopie. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy alimenty zostaną zasądzone, a rodzic uchyla się od ich płacenia, można wszcząć przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. Aby wyegzekwować należne pieniądze od dłużnika, warto skonsultować się z prawnikiem, zanim podjęte zostaną jakieś działania. Znalezienie pomocy prawnej jest łatwe, wystarczy wpisać w Google np. prawo rodzinne Łódź, a ofert będzie bez liku. Wszystkimi kwestiami związanymi z alimentami np. ubieganie się o alimenty lub podwyższanie ich, zajmuje się prawo rodzinne Łódź jest miastem, w którym bez żadnego problemu uzyskamy fachową pomoc w sprawie alimentów. Prawo dopuszcza możliwość zasądzenia i wyegzekwowania alimentów w różnych sytuacjach życiowych np. jeśli ojciec dziecka przebywa za granicą lub nie wykazuje dochodów. Dlatego warto rozważyć konsultację z prawnikiem, zanim podejmie się działania na własną rękę, nie posiadając odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa rodzinnego.