Co na infekcje i podrażnienia pochwy

Infekcje miejsc intymnych objawiają się na różne sposoby. Jedne są cięższe, inne zdecydowanie lżejsze. Najważniejsze jest to, aby znaleźć źródło schorzenia, a później wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak działają środki na infekcje intymne?

Półki apteczne wypełnione są wieloma preparatami pomocnymi w leczeniu infekcji miejsc intymnych – bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Są to m.in. żele dopochwowe, kremy z probiotykami i maści np. z dodatkiem wyciągów roślinnych. Na infekcje grzybicze pochwy stosuje się np. kapsułki zawierające liofilizaty  drobnoustrojów szczepów Candida. Natomiast przy stanach zapalnych i suchości pochwy sprawdzają się np. globulki propolisowe, czopki, specjalistyczne tampony czy żele  zawierające w składzie kwas mlekowy, glikogen i inne pomocne substancje lecznicze.

Preparaty przeznaczone do wspomagania leczenia infekcji intymnych koją podrażnienia, świąd, pieczenie i eliminują przykry zapach. Ich działanie polega na utrzymaniu prawidłowego kwaśnego pH okolic intymnych, dzięki czemu zostaje zapewniona naturalna ochrona przed patogenami. Oprócz tego produkty te działają przeciwzapalnie i antygrzybiczo, dobrze nawilżają strefę intymną. Środki  przeciw grzybicy pochwy eliminują drożdżaki i oczywiście wspomagają organizm w walce z infekcją. Ich działanie jest wielokierunkowe.

Dobierając preparat leczniczy, zawsze trzeba dopasować go do swoich preferencji. Istotny jest również skład i również to, kto wyprodukował lek czy suplement. Bez przeczytania ulotki nie ma się wiedzy, czy zawarte w preparacie substancje czasami nie uczulają.

Naturalne metody leczenia infekcji intymnych

Oprócz ww. środków wspomagających leczenie, trzeba wymienić także zioła i rośliny lecznicze. Przygotowywanie popularnych nasiadówek ziołowych to bardzo popularna forma zwalczania objawów infekcji. Już po pierwszym zastosowaniu odczuwa się ulgę. Z czego sporządza się  napary, okłady i kąpiele ziołowe? Najpopularniejsze są takie zioła jak rumianek, kora dębu, pokrzywa, nagietek , szałwia, kwiat krwawnika i jasnoty białej. Zioła i inne rośliny lecznicze eliminują świąd, pieczenie, zaczerwienienie, ból, ale działają też antybakteryjnie, bakteriobójczo, antyalergicznie i antygrzybiczo.

Często też używa się środków na bazie propolisu. Są to ww. globulki propolisowe, kremy i maści, które można przygotować także samodzielnie. Propolis jest naturalnym antybiotykiem, który stanowi owoc pracy pszczół, a służy im do wyścielania ula. Często dodawane są do maści i kremów substancje pomocnicze np. olejki eteryczne, wazelina, wyciągi roślinne czy witaminy. Taki preparat na bazie propolisu działa wielokierunkowo. Eliminuje grzyby, bakterie i inne patogeny zagrażające zdrowiu. Maść lub czopki propolisowe można stosować na hemoroidy i inne stany zapalne pochwy.

Najważniejsza jest profilaktyka, aby nie dopuścić do rozwinięcia się lub pogłębienia stanu zapalnego. Codzienna higiena za pomocą specjalistycznych płynów do higieny intymnej o neutralnym pH 5.5 to podstawa. Duże znaczenie ma też wypijanie sporej ilości płynów, które dobrze nawadniają organizm, nawilżają skórę i wypłukują toksyny. Noszenie przewiewnej i nieobcisłej bielizny to również niezwykle istotna kwestia.