Co stosować na ból gardła w ciąży?

Ból gardła przydarza się każdemu. Nie jest to poważna przypadłość. Jednak co robić jeśli gardło zacznie boleć kobietę w ciąży? Na ulotkach większości leków widnieją przeciwwskazania do ich stosowania w trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Całe szczęście jest kilka domowych sposobów na tę przypadłość, równie skutecznych jak leki. To nie wszystko, w aptece można dostać tabletki na ból gardła, bezpieczne dla kobiet w ciąży. Który sposób warto wypróbować, aby nie zaszkodził i zahamował rozwój infekcji?

Domowe sposoby na ból gardła

Większość z nich jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnych. Jedyny wyjątek stanowią produkty uczulające. W trakcie ciąży mogą pojawiać się alergie, które wcześniej u kobiety nie występowały. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu naparu z rumianku, który często powoduje reakcje alergiczne.

Wśród bezpiecznych sposobów są głównie płukanki. Do ich wykonania można użyć takich ziół jak lawenda czy szałwia. Dobre efekty przynosi również płukanie gardła mieszanką wody z solą. Woda, którą wykonujemy zabieg, nie może być zbyt gorąca, aby dodatkowo nie podrażnić gardła. Sól działa odkażająco, ale i wysuszającą.

Przy okazji takich zabiegów warto pomyśleć o odpowiednim nawilżeniu gardła. W tym celu należy włączyć nawilżacz powietrza lub w sezonie grzewczym rozwiesić na grzejnikach wilgotne ręczniki. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w nocy, którą trudno przetrwać w towarzystwie uporczywego bólu.

Innym domowym sposobem na walkę nie tylko z bólem gardła jest wzmocnienie odporności. Każdy lek stosowany w tym celu wpłynie na skrócenie okresu walki z chorobą, a tym samym z drapaniem w gardle. Do bezpiecznych produktów należą: miód, maliny, cebula, czosnek, imbir. Wszystko stosowane w umiarze.

Uwaga! Sok lub herbata z malin nie powinny zawierać wyciągu z liści a jedynie z owoców. Te pierwsze mogą powodować przedwczesne skurcze.

Leki dla kobiet w ciąży

Produkty apteczne zwalczające ból gardła dostępne są zwykle w formie tabletek do ssania lub w sprayu. Niezależnie od postaci, do produktów bezpiecznych, delikatnie działających na ból gardła zaliczamy te zawierające:

– propolis,
– witaminę C,
– niacynę,
– porost islandzki,
– eukaliptus,
– bluszcz,
– szałwię.

Przy większym bólu wskazane może być zastosowanie leków zawierających benzydaminę lub chlorheksydynę. Preparaty te zadziałają nie tylko odkażająco, ale także znieczulająco, przez co zminimalizują ból.

Niezależnie od tego, czy kobieta w ciąży stosuje domowe metody zwalczające ból gardła, czy też korzysta z pomocy farmaceuty, musi bezwzględnie przestrzegać dawkowania , a gdy nie jest już to konieczne odstawić leki.