Co warto wiedzieć o firmach kurierskich?

Każdy, kto zamierza prowadzić sprzedaż wysyłkową na przykład przy okazji handlu internetowego powinien mieć podstawową wiedzę na temat firm kurierskich. Na naszym rynku działa ich bardzo dużo. Jest kilkanaście dużych międzynarodowych firm kurierskich i co najmniej kilkadziesiąt mniejszych.

Na podobnej zasadzie jak u kuriera paczki można także przesyłać z pomocą stacji paliw Orlen oraz sieci Ruch. To, że na rynku działa tak wiele firm wcale jednak nie oznacza, że przesadnie zabiegają one o klientów. Szybko przekona się o tym każdy, kto zacznie wysyłać paczki. Rynek jest dzisiaj taki, że wiele firm jest skazanych na wysyłanie paczek kurierami. Odchodzi się od posiadania drogiego transportu własnego w firmach, coraz mniej wysyła się koleją. Firmy kurierskie doskonale o tym wiedzą i wykorzystują sytuacje. Ceny usług są zbliżone. Jeśli więc chcemy wysłać paczkę do 1 kg nie ma, co się łudzić, że gdzieś znajdziemy np. 5 zł taniej. Raczej nie ma się, co spodziewać, że przesyłki kurierskie będą znacząco tańsze. A przydałoby się, bo cena przesyłki kurierem odstrasza od zakupu wielu produktów, które kosztują w sieci kilka złotych. Jeśli odwiedzi się kilka punktów kurierskich to szybko się przekonamy, że wcale im nie zależy, żeby wysyłać właśnie u nich. Punkty nadawcze otwierają się i zamykają w coraz to nowych miejscach. Bardzo często są otwierane przez nieodpowiednie osoby, na przykład w sklepie spożywczym czy jako dodatek w sklepie sportowym. Tacy sprzedawcy liczą tylko na zyski a ogóle nie skupiają się na prowadzeniu punktu, paczka tam zostawiona potrafi przeleżeć bez nadania kilka dni.

Generalnie na firmy kurierskie trzeba uważać. Musimy zawsze pilnować czy pracownik wprowadził dobre dane, bo jeśli nie to my będziemy około 30 zł w plecy a przesyłka zwrotna nie idzie dzień, dwa jak to ma miejsce przy nadaniu tylko około 15 dni. Firmy kurierskie bezprawnie przetrzymują także pieniądze z pobrań. W sposób nieuprawniony obracają sobie pieniędzmi klientów, bo przelew z pobrania przychodzi za dwa tygodnie. Warto mieć powyższe na uwadze. Firmy kurierskie są szybkie, ale jednocześnie mają swoje liczne wady.