Elektrolity – nie dopuszczaj do ich niedoboru!

Elektrolity to wodne roztwory jonów soli m.in. Potas, magnez, wapń i sód, znajdujące się w osoczu, krwi i płynach ustrojowych. Ich najważniejszą rolą jest transport wody przez błony komórkowe po całym organizmie. Dzięki nim przewodzone są także impulsy nerwowe, dlatego dzięki ich obecności układ nerwowy i mięśniowy mogą funkcjonować prawidłowo.

Kiedy zaczyna ich brakować…

Na utratę elektrolitów narażone są szczególnie osoby, które przeszły infekcje górnych dróg oddechowych, połączoną z biegunkami czy wymiotami. Niekorzystne jest także przyjmowanie leków, działających moczopędnie i przeczyszczająco, ponieważ wtedy organizm narażony jest na lekkie lub większe odwodnienie. Elektrolity są gubione także podczas intensywnego treningu oraz w czasie dużych upałów, kiedy człowiek intensywnie się poci. Narażone są na ich utratę także te osoby, które przeżywają permanentny stres i źle sobie radzą z emocjami. Należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w czasie wzmożonego wysiłku, bo to również ma ogromny wpływ na zawartość jonów soli w organizmie.

Objawy niedoboru elektrolitów

Kiedy zaczyna brakować elektrolitów, mogą występować biegunki lub zaparcia, oraz inne problemy związane z układem pokarmowym. Czasami pojawia się także drżenie mięśni i obrzęki, zawroty głowy, senność, apatia, rozdrażnienie o ogólnie złe samopoczucie. W skrajnych przypadkach dochodzi do omdleń, zaburzenia rytmu serca i łamliwości kości. Jak widać, objawy są dość nieprzyjemne, dlatego trzeba robić wszystko, aby nie dopuszczać do niedoborów.

Jak uzupełniać elektrolity?

Przede wszystkim musisz pamiętać o wpisaniu do swojego jadłospisu produktów bogatych w potas, wapń i magnez. Soki pomidorowe i woda wysoko zmineralizowana to podstawa, ewentualnie możesz sięgać po napoje izotoniczne, przeznaczone szczególnie dla osób żyjących bardzo aktywnie, np. sportowców. Warto jeść takie owoce jak kiwi, awokado czy banany, oraz przygotowywać posiłki na bazie warzyw strączkowych, pietruszki, szpinaku, oliwek oraz brokułów i marchwi. Od czasu do czasu warto przyrządzić obiad lub kolację z rybą morską w roli głównej. Z sodem nie należy jednak przesadzać, bo to jak wiadomo sól, która w dużych ilościach szkodzi zdrowiu.

Elektrolity w saszetkach

Czasami trzeba sięgnąć po produkty z apteki, szczególnie po dłuższej chorobie, kiedy mogło dojść do odwodnienia organizmu. Pomocne okażą się elektrolity w proszku do rozpuszczania lub w formie musujących tabletek. Można wybrać różne wersje smakowe, szczególnie jeśli będą je spożywać najmłodsi. Dużo minerałów znajduje się także w wodzie kokosowej, którą kupisz w każdej dobrej aptece. Wybór jest bardzo duży, dlatego na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie preparat, dzięki któremu uzupełnisz jony soli w organizmie.