Glukozamina – kiedy warto ją suplementować?

Choroby stawów to dla wielu osób poważny problem. Zużycie tkanki chrzęstnej lub jej nieprawidłowe odbudowywanie prowadzi do chorób zwyrodnieniowych. Czy istnieje środek, który pozwala uniknąć takich schorzeń?

Nic nie zastąpi oczywiście zdrowej diety oraz odpowiedniej aktywności fizycznej. Warto przy tym pamiętać, że zarówno brak ćwiczeń jak i nazbyt forsująca aktywność fizyczna mogą w rezultacie przyczynić się do różnego typu schorzeń. Na choroby zwyrodnieniowe stawów cierpią głównie osoby starsze i spowodowane jest to różnymi czynnikami, takimi jak choćby ciężka praca fizyczna, ale również niektóre schorzenia autoimmunologiczne. Dlatego o sens stosowania niektórych preparatów mogących wspomóc leczenie warto jest zapytać lekarza.

Glukozamina to substancja, która wspomaga odbudowę stawów. Wielu naukowców łączy niedobór tej substancji ze schorzeniami zwyrodnieniowymi stawów, choć należy pamiętać, że nie jest to ich jedyna przyczyna. Warto pamiętać, że uzupełnianie niedoboru glukozaminy, który pojawia się u osób w wieku starszym, nie jest tak proste, jak na przykład w przypadku niedoboru wapnia czy magnezu. Glukozamina nie występuje w spożywanych pokarmach w takich związkach, które byłyby łatwo przyswajalne. Dlatego najlepszy do tego celu siarczan glukozaminy musi być pozyskiwany w sposób naukowy w laboratoriach. Glukozamina może być uzyskiwana między innymi ze skorup małży i pancerzy raków lub uzyskiwana syntetycznie.

Kiedy warto zacząć suplementować glukozaminę?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Niektóre źródła twierdzą, że działanie tej substancji w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów jest zbyt małe, by mogło stanowić istotną pomoc w leczeniu. Warto pamiętać, że glukozamina okazuje się skuteczna raczej w profilaktyce podanych wyżej schorzeń niż w leczeniu już zaawansowanych zmian. Dlatego też warto zainteresować się tą substancją, kiedy jeszcze żadne tego typu choroby się nie pojawiły. Warto także pamiętać, że przy niewielkich zmianach stawów glukozamina może zmniejszyć postęp zniszczenia tkanki chrzęstnej, a przy tym nie wchodzi w interakcje z innymi lekami stosowanymi w terapii.

Na glukozaminę powinny zwrócić uwagę także osoby, które uprawiają sport. Amatorom zazwyczaj nie grożą znaczne uszkodzenia stawów, jednak osoby trenujące ciężej mogą być już bardziej narażone na uszkodzenia. Takie zużycie chrząstki stawów nie musi dawać objawów od razu, ale właśnie dopiero po latach daje o sobie znać w postaci różnych schorzeń. Glukozamina stosowana w takich przypadkach może być dobrym środkiem profilaktycznym.