Jak pozbyć się kurzu w kuchni?

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do sprzątania. Przynajmniej trzy razy dziennie przygotowujemy w niej posiłki. W kuchni przechowujemy żywność, trzymamy urządzenia, akcesoria i dekoracje kuchenne. Jest zatem mnóstwo rzeczy na których osadza się kurz. Jak walczyć z tym? Jak pozbyć się kurzu w kuchni? Przygotowaliśmy dla was kilka skutecznych porad jak zachowywać ład, porządek i spokojnie korzystać z kuchni.

Regularne czyszczenie

Jest to uniwersalna zasada obowiązująca w każdym pomieszczeniu, także w kuchni. Aby nie gromadził się kurz, należy codziennie czyścić i przecierać powierzchnie. Regularne, ale małe sprzątanie jest bardziej skuteczne niż duże i to rzadko. Z czasem przyzwyczaimy się do systematycznego sprzątania, a dzięki temu nasza kuchnia będzie wyglądała czysto.

Brudne naczynia

Brudne naczynia przyciągają nie tylko kurz, ale także bakterie. Warto myć naczynia bezpośrednio po jedzeniu lub umieścić je w zmywarce. Niedawno używane naczynia zdecydowanie łatwiej myć, niż te które leżą godzinami i wszelakie nieczystości na nich zaschnęły.

Mycie kuchenki, płyty indukcyjnej

Jednymi z nieprzyjemnych zanieczyszczeń w kuchni jest połączenie kurzu z tłuszczem. Podczas gotowania na kuchence lub płycie indukcyjnej rozpryskuje olej i inne substancje. Są to nieestetyczne i trudne do usunięcia plamy. Mycie zaraz po gotowaniu jest najlepszym rozwiązaniem. Nie trzeba wtedy specjalistycznych środków chemicznych, wystarczy papierowy ręcznik lub wilgotna szmatka.

Usuwanie pamiątek

Statuetki, wazony, serwetki, suszone kwiaty to piękne rzeczy, jednak na każdym z nich gromadzi się kurz. Jeśli regularnie nie używamy tych przedmiotów to warto pomyśleć o usunięciu ich z kuchni. W ten sposób ograniczymy ilość rzeczy, z których na pewno będziemy musieli usuwać kurz.

Zamknięte półki i szafki

Jeśli myślisz o ograniczeniu gromadzenia kurzu to zaleca się, aby w kuchni wszystkie szafki i półki były zamykane. Ciekawym rozwiązaniem jest posegregowanie wyposażenia kuchennego na częściej i rzadziej używany. Pewne jest, że zamknięte przedmioty w sporadycznie otwieranych szafkach oraz półkach będą czyściejsze.

Przecieranie góry szafek

Podczas sprzątania często zapominamy, by przetrzeć szczyt lodówki, szafki, okapu czy żyrandola. Niekiedy kurz gromadzi się tam przez kilka miesięcy. Wystarczy wziąć tylko drabinę i przetrzeć powierzchnię.

Dbanie o ściany

Ściany to kolejna powierzchnia, którą często omijamy sądząc, że się jej nie czyści. Prawdą jest, że na farbie, tapecie, fototapecie lub innej powierzchni gromadzi się kurz i pył. Jak oczyścić ściany? Używa się do tego czystych nawilżonych wodą wacików lub ściereczek.