Jak pozbyć się owsików? Choroba do zwalczenia

Owsiki, a tak naprawdę owsica, to schorzenie, które występuje częściej niż nam się wydaje. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet 20% dorosłych i dwukrotnie więcej dzieci. Owsiki przedostają się do organizmu głównie przez brudne ręce. Jak pozbyć się owsików i uporać ze schorzeniem?

Objawy owsicy

Będąc na bakier z higieną, niestety nietrudno o owsicę. Owsiki przedostają się do układu pokarmowego głównie przez brudne ręce. Obgryzanie paznokci lub oblizywanie palców sprzyja pojawianiu się owsików. Przyczyną może być również wdychanie jaj, które do dalszych odcinków przewodu pokarmowego dostają się wraz ze śliną. Jak pozbyć się owsików?

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że leczenie musi objąć całą rodzinę, nawet jeśli owsica pojawiła się tylko u jednego jej członka. Kuracja może trwać od 7 do 20 dni, w zależności od rodzaju stosowanego preparatu. Owsicę łatwo rozpoznać, ponieważ jest ona widoczna gołym okiem, a objawy są dość charakterystyczne. Pośród badań potwierdzających ich występowanie, wykonuje się tak zwany test paskowy. Lekarz może pobrać wymaz około odbytowy, bo to w nim mogą zostać zauważone jaja owsików.

Jak pozbyć się owsików?

Gdy w odbycie i jego okolicach odczuwane jest swędzenie, nasilające się głównie w godzinach wieczornych, najprawdopodobniej mamy do czynienia z owsicą. Może również pojawiać się zaczerwienie w obrębie odbytu, wypryski i zmiany zapalne dróg rodnych, jeśli i tam przenikną owsiki.

Konieczne jest zadbanie o codzienną higienę, a w okresie występowania owsicy, jeszcze uważniejsze przyjrzenie się dotychczasowym nawykom higienicznym. Należy podmywać się wodą z płynem do higieny intymnej. Napary z rumianku lub kory dębu przydają się do wykonania nasiadówek, jeśli doszło do stanu zapalnego. Można również zastosować zasypkę pudrową, a w codziennym jadłospisie należy zwiększyć podaż warzyw i owoców, które są bogate w błonnik.

Owsica dotyka dzieci i dorosłych częściej, niż nam się wydaje. Przy zauważeniu pierwszych objawów należy możliwie szybko zacząć korzystać z powyższych sposobów. Dzięki temu uda się szybko i sprawnie uporać z nieprzyjemnym schorzeniem.