Jak pracuje się Polakom we Francji?

Francja to państwo, w którym na pracę zdecydowało się wielu Polaków. Międzynarodowe programy studiów zachęcają młodych ludzi do pozostania w tym kraju i szukania tam zatrudnienia. Jak wyglądają realia dotyczące zatrudnienia? 

Czy warto pracować we Francji?

Polonia we Francji może się pochwalić długą historią na tle innych państw europejskich. Jej przedstawiciele najczęściej pracują w hutnictwie i kopalnictwie, ale także w rolnictwie. To właśnie w tych zawodach szukała też pracy pierwsza fala migracji. Obecnie wszystko się zmieniło. Wynika to z obecności programów uczelnianych, które umożliwiają międzynarodową wymianę studencką. To sprawia, że studenci decydują się na powrót do Francji po studiach i niejednokrotnie tu zdobywają pierwsze doświadczenia. Młody człowiek ma ułatwione zadanie, ponieważ zna języki i łatwiej jest mu się odnaleźć w dynamicznym świecie korporacji. Praca we francji jest przez wielu pożądana i jednoznacznie kojarzy się z prestiżem.

Praca we francji – jak jest oceniana przez Polaków?

Przyjęło się uważać, że praca we Francji jest atrakcyjna. Wpływ na tę opinię wywarły głównie atrakcyjne warunki finansowe i socjalne. To sprawia, że praca we Francji jest pozytywnie oceniana przez Polaków. Dodatkową wartością szczególnie dla młodych ludzi jest możliwość pracy w międzynarodowym środowisku i obcowanie z kulturą tego kraju. Praca we Francji to dla wielu wyzwanie, ponieważ niejednokrotnie wymaga znajomości podstaw języka francuskiego i większej dyspozycyjności. Mowa tu na przykład o zmianowej pracy fizycznej. W sytuacji, w której wahamy się przed wyjazdem, warto poznać opinię naszych rodaków. W tym celu najbardziej pomocny będzie Internet oraz opinie pozostawione na forach. Aby je poznać, należy wpisać, na przykład frazę „praca we francji”. Tym samym wyświetlą się również oferty pracy, dzięki którym będzie można poznać profil najczęściej poszukiwanych kandydatów, a przy tym poznać oferowane warunki zatrudnienia.