Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć różne pochodzenie, ale najczęściej związany jest z dysfunkcjami w jego budowie, zwyrodnieniami i stanami zapalnymi. Podstawą do rozpoznania „co mi dolega?” są badania RTG i dokładniejsze MRI , bo obrazujące tkanki miękkie.

Życie w ciągłym bólu

Niestety, często zaawansowane stany chorobowe dają silne dolegliwości bólowe. Czasem nawet powodują unieruchomienie na jakiś czas, co kończy się zazwyczaj wizytą w szpitalu. W wielu przypadkach są to reperkusje nieodpowiedniego dbania o chory kręgosłup, bagatelizowania sprawy i odkładania na później. Dopiero własne doświadczenie pozwala uczyć się na błędach, przynagla do częstszego odwiedzania rehabilitanta i zabiegania o zdrowszy kręgosłup. Jeśli przyczyną bólu jest wada, nabyta lub wrodzona, np. skolioza konieczna jest systematyczna gimnastyka po uprzednim zasięgnięciu porady fizjoterapeuty. Nie wszystkie ćwiczenia są wskazane na dane schorzenie, dlatego lepiej poradzić się osoby mądrzejszej w danej kwestii, szczególnie jeśli chodzi o tak ważką sprawę, jaką jest zdrowie.

Odpocznij!

Życie w ciągłym stresie pogłębia stany bólowe i może prowadzić przez to do depresji czy nerwic. Ciągły ból i dyskomfort nie pozwala w pełni wykonywać swoich obowiązków ani cieszyć się życiem. Szczególnie trzeba zatroszczyć się o swój kręgosłup w przypadku wykonywania pracy siedzącej lub stojącej, bo są to pozycje wymuszone i bardzo niedobre dla kogoś, kto cierpi na jakąkolwiek dysfunkcje narządu ruchu. Konieczne jest robienie krótkich przerw w pracy i rozciąganie przykurczonych, obolałych mięśni. Ważny jest także dłuższy odpoczynek od zajęć, którym może być leżenie na twardej podłodze, wykonanie kilkunastu ćwiczeń, ale też wyciszenie emocji. Życie w ciągłym stresie i pospiechu bardzo niekorzystnie wpływa na całe ciało, prowadząc m.in. do bolesnych skurczów mięśni, które naprawdę trudno rozmasować, kiedy korzysta się z usług masażysty raz do roku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne i maści

Nie można się obejść bez wspomagaczy, jakimi są różne leki, minimalizujące ból, obrzmienia i tkliwość skóry. Dzięki nim można pozbyć się przeczulic i innych przykrych dolegliwości, związanych z wystąpieniem stanów zapalnych. Czasami podaje się farmaceutyki steroidowe w zastrzykach lub tabletkach. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia i jego nasilenia. Najczęściej jednak chorzy poprawiają komfort codziennego funkcjonowania za pomocą dobrych maści, takich jak Diclac, Fastum czy Dolgit. Tego typu preparaty zazwyczaj świetnie sobie radzą z wszelkimi zapaleniami stawów i tkanek miękkich, bólami stawów obwodowych i przeciążeniami. Ich działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, kojące i często chłodzące, przynosi znaczną ulgę choremu.

Terapia manualna i fizjoterapia

Bez tego ani rusz! Znalezienie dobrego lekarza rehabilitanta i najodpowiedniejszej dla siebie metody na zwalczanie bólu i poprawienie ruchomości stawów to podstawa. Dzięki terapii manualnej można osiągnąć naprawdę dobre efekty po kilku wizytach u fizjoterapeuty. W ten sposób można skorygować wadliwe ustawienia na stawach międzykręgowych, a co za tym idzie zmniejszyć ucisk na rdzeń kręgowy. Kolejną ważną kwestią jest masaż leczniczy i relaksacyjny, dzięki którym mięśnie zostaną rozluźnione, a procesy biochemiczne przyspieszone. Skutkuje to szybszym usunięciem toksyn i utorowaniem drogi składnikom odżywczym, docierającym do mięśni kości i stawów. Krew natomiast zostaje lepiej utleniona. Jeśli chodzi o fizjoterapię, to warto poddać się laseroterapii, podczas której wiązka lasera przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek i komórek. Natomiast magnetoterapia również pobudza do regeneracji większe struktury na całej głębokość tkanek. Nie można też zapomnieć o krioterapii, czyli oddziaływaniu zimnem na tkanki, czy kinesiotapingu, czyli oklejaniu bolących miejsc za pomocą specjalnych medycznych taśm. Często przy zespołach bólowych kręgosłupa stosuje się neuromobilizajce, czyli napinanie nerwów przez odpowiednie ustawienie kończyn.

Niezależnie, w jaki sposób zaczniesz dbać o swój kręgosłup, ważne, żeby były to działania systematyczne i przynoszące efekty. Motywacja, cierpliwość i wiedza pozwolą ci dążyć do wyeliminowania lub zmniejszenia bólu. To jest jak najbardziej możliwe!