Jak szybko pozbyć się opryszczki? Najlepsze sposoby

Piekące, swędzące i nieestetyczne pęcherzyki na ustach, to nic innego, jak nielubiana opryszczka. Możemy sprawnie się jej pozbyć, korzystając chociażby ze specjalnych maści dostępnych w aptece. Jednak jak szybko pozbyć się opryszczki, gdy pod ręką nie ma apteki? Sprawdźmy domowe sposoby.

Jak szybko pozbyć się opryszczki domowymi sposobami

Największa skutecznością odznaczają się domowe sposoby, które zostają zastosowane już przy pierwszych objawach opryszczki. Nie warto zatem czekać do ostatniej chwili, bo piekące pęcherzyki mogą być bardzo uciążliwe. Po czym poznać, że możemy niestety doczekać się opryszczki? Gdy zaczyna nas swędzieć warga, pojawia się uczucie mrowienia i pieczenia, miejsce staje się pomału zaczerwienione, to znak, że może dojść do wystąpienia opryszczki. Już w tym momencie należy zacząć z nią walczyć.

Jak szybko pozbyć się opryszczki bez wydawania pieniędzy na środki apteczne? Pomocna okazuje się być melisa. Jest skuteczna, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W wodnych wyciągach z jej liści znajdują się taniny oraz kwasy fenolowe, które skutecznie radzą sobie z opryszczką. Spośród innych ziół warto sięgnąć również po rumianek, miętę i szałwię.

Doceniany miód także na opryszczkę

W walce z opryszczką przydaje się miód, a to za sprawą – podobnie jak melisa – wykazywania działania bakterio- i wirusobójczego. Potrzebny będzie wacik, który nasączymy niewielką ilością miodu i przyłożymy do zmienionego chorobowo miejsca. Stan zapalny zostanie ograniczony, a z opryszczką uda się szybciej uporać.

Profilaktyka przeciwopryszczkowa

Sposoby stanowiące odpowiedź na pytanie, jak szybko pozbyć się opryszczki, to wciąż nie wszystko. Należy zadbać o profilaktykę, bo opryszczka najłatwiej ujawnia się wtedy, gdy dochodzi do spadków odporności. Liczy się zatem codzienna dieta wspomagająca kondycję systemu immunologicznego. Z kolei w trakcie leczenia opryszczki, należy szczególnie dbać o higienę, dokładnie myjąc ręce po zastosowaniu jakiegokolwiek produktu o działaniu leczniczym. Trzeba również zrezygnować z całowania, nie wolno korzystać z tych samych produktów do ust, ręczników i butelek z napojami.

Opryszczka ma charakter nawrotowy. Jeśli pojawia się stosunkowo często, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej, by uporać się z nią na dłużej.