Które pokrycie dachowe jest lepsze — gont czy papa?

papa termozgrzewalna

Pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów budowy, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego materiału. Papa termozgrzewalna i gont bitumiczny to dwa materiały cieszące się największą popularnością. Które rozwiązanie wybrać? Jakie są ich wady i zalety?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Bez wątpienia najważniejszym parametrem jest szczelność, ponieważ uchybienia w tej sprawie mogą spowodować zalanie obiektu oraz ubytki w cieple. Generuje to niepotrzebne koszty. Od rodzaju pokrycia zależy także cyrkulacja powietrza i to jak bardzo dom będzie się nagrzewał podczas ciepłych dni. Bez wątpienia należy uwzględnić też kwestie estetyczne.

Charakterystyka gontów bitumicznych

Gonty przypominają dachówkę, jednakże mają inne właściwości. Do produkcji używa się papy asfaltowej odpowiednio ułożonej. Jest odpowiednia do dachów o prostych kształtach. Kąt nachylenia dachu nie ma tutaj znaczenia, są odpowiednie dla tych o małym, jak i dużym spadzie. Największą zaletą jest jakość montażu — szybki i łatwy. Mocną stroną jest odporność na różne drobnoustroje, takie jak grzyby czy pleśnie, a także zapewnienie dobrej izolacji akustycznej. Niestety materiał ten nie jest dobrym izolatorem termicznym i cechuje go łamliwość.

Papa termozgrzewalna jako druga alternatywa

Alternatywą do gontów jest papa termozgrzewalna. Różni się od poprzedniej opcji składem. Jest to połączeniu różnych kilku warstw, w którym każda wpływa na inne właściwości. Dzięki temu są odporne na warunki atmosferyczne i trwałe na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, bardzo trudno je rozciągnąć lub zgnieść. Niestety posiadają jedną poważną wadę — estetykę. Dachy wykonane z papy nie prezentują się dobrze. Stojąc przed wyborem odpowiedniego materiału na wykończenie, warto zadać sobie pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy. Jeśli pierwszoplanową rolę gra estetyka lub łatwość w montażu, to powinniśmy zdecydować się na gonty, natomiast papa termozgrzewalna przewyższa w parametrach.