Pomyśl nad tym, zanim się rozwiedziesz!

W teorii najprościej i najkorzystniej byłoby rozwieść się za porozumieniem stron, uzgadniając wszystkie szczegóły przed rozprawą. Jednak jeśli współmałżonkom tak łatwo szłoby dogadywanie się, to pewnie by się nie rozwodzili. Poza tym rozstanie wiąże się z szeregiem negatywnych emocji i żalu, które nie sprzyjają porozumieniu.

Jeśli jesteś osobą, która nie lubi być niemile zaskakiwana i wolisz mieć plan B, powinieneś przemyśleć kilka kwestii. Rozwód to traumatyczne przeżycie dla każdego człowieka i warto zadbać, aby przebiegł możliwie jak najznośniej. Czasem decyzja o rozstaniu wiąże się z natychmiastową wyprowadzką, podziałem opieki nad dziećmi i samodzielnością finansową. Warto o tym pomyśleć wcześniej, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Kto gdzie będzie mieszkał

Wszystko zależy od tego, do kogo należy mieszkanie i czy mieszkacie w nim sami. Jeśli mieszkanie zostało zakupione po ślubie, to oznacza, że należy do Was obojga, jednak jeśli było nabyte przed ślubem, to oznacza, że nie podlega podziałowi. Zazwyczaj w takiej sytuacji osoba, do której nie należy mieszkanie, wyprowadza się, jednak sąd może zdecydować inaczej jeśli w skład majątku wchodzą inne dobra. Sprawa jest prosta, jeśli przed ślubem została podpisana intercyza, która jasno określa rozdzielność majątkową. Według prawa majątek zgromadzony po ślubie jest wspólny i podlega podziałowi, jednak intercyza zazwyczaj powoduje rozgraniczenie majątków. Dokument ten podpisuje się w obecności notariusza, gdyż tylko wtedy ma moc prawną.

Czy poradzisz sobie finansowo?

Dużo łatwiej prowadzi się gospodarstwo domowe we dwójkę niż samodzielnie. Szczególnie jeśli jedna strona poświęci się wychowaniu dzieci, a tylko jedna osoba ma realne dochody. Zanim zdecydujemy się na rozstanie, lepiej jest znaleźć dodatkowe źródło dochodu, zgromadzić oszczędności tak, aby poradzić sobie przynajmniej do momentu ustalenia alimentów. To szczególnie ważne, jeśli mamy pewność, że nie do gadamy się w tej kwestii ze współmałżonkiem a mamy dzieci, którym musimy zapewnić byt. Jeśli rozwód nastąpił nagle, a matka nie ma się gdzie podziać z dziećmi, może zgłosić się do domu samotnej matki. Tam otrzyma dach nad głową na jakiś czas i będzie mogła uregulować swoją sytuację. Może otrzymać tam również pomoc psychologa, prawnika i doradcy finansowego.

Kiedy w domu jest przemoc

Zdarza się, że do rozwodu dochodzi przez stosowanie przemocy przez jednego współmałżonka – drugi musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. W skrajnych przypadkach, kiedy kobieta nie może liczyć na pomoc rodziny czy przyjaciół może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla kobiet i dzieci doznających przemocy. Tam otrzyma dach nad głową, jedzenie, ubrania, środki czystości, wsparcie, opiekę psychologa i prawnika. Nawet jeśli rozstanie nie przebiega tak gwałtownie, warto jest zgłosić się po poradę, wpisując w wyszukiwarkę frazę np. rozwód Kraków. W ten sposób znajdziemy kancelarie adwokackie lub biura udzielające porad prawnych. Można również ubiegać się o darmowe porady prawne, które są udzielane w wyznaczone dni w niektórych biurach. Pomoc polega na napisaniu wniosków, przedyskutowaniu możliwych scenariuszy i strategii, jednak nie obejmuje reprezentowania w sądzie.

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć, jednak jeśli nie widzimy szansy na naprawę związku i jesteśmy nieszczęśliwi, nie powinniśmy rezygnować z podjętej decyzji. Rozstanie to porażka, ale jednocześnie szansa na rozpoczęcie nowego, lepszego życia.