Rozstępy – kiedy mogą się pojawić?

Rozstępy zdecydowanie należą do problemów estetycznych, które w pewnych okresach pojawiają się na naszym ciele. Znacznie częściej dotyczą one kobiet, niż mężczyzn. Rozstępy nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, jednakże ich tworzeniu się nigdy nie towarzyszą pozytywne emocje. Większość kobiet za wszelką cenę próbuje je zamaskować lub też podejmuje próby walki, aby móc raz na zawsze pożegnać się z tą przypadłością. Kiedy zatem rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele i jakie możemy temu zaradzić?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to nic innego, jak wrzecionowate pasma, które najczęściej pojawiają się na naszej skórze w miejscach takich jak uda, pośladki, brzuch, ręce, piersi, a w skrajnych przypadkach nawet plecy. Te nieestetyczne zmiany tworzą się w kilku etapach. Z początku przybierają postać cienkich różowych pasków, które otacza zdrowa skóra. Z biegiem czasu ulegają wydłużeniu, a ich barwa ciemnieje. W końcowym etapie rozstępy bledną i zmieniają się w nieregularne linie.

Kiedy pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiające się na skórze wynikają z uszkodzenia (upośledzenia) fibroblastów. Fibroblasty to natomiast komórki, które są odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenu i elastyny, czyli białek tworzących uporządkowaną sieć. Główną przyczyny powstawania rozstępów jest nagły przyrost tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, ponieważ w takim przypadku wspomniana gęsta i stosunkowa mocna sieć nie wytrzymuje gwałtownego zwiększenia się tłuszczu lub masy mięśniowej.

Co jeszcze może okazać się czynnikiem powodującym pojawienie się rozstępów? Poza wspomnianym wyżej przytyciem, rozstępy pojawić mogą się również w trakcie ciąży, przy intensywnych i regularnych treningach, w wyniku stosowania tabletek hormonalnych, długotrwałego przyjmowania substancji bogatych w kortykoidy, a także mogą być one wynikiem zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej.

Co może pomóc na rozstępy?

Oczywiście w przypadku rozstępów zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak profilaktyka zawiedzie, a rozstępy zdążą pojawić się na naszym ciele będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków.

Przede wszystkim warto regularnie stosować specjalistyczne kremy, olejki czy maści. Pomocne na rozstępy będą np. olejek Bio Oil, L`Biotica Evolet Oil czy Pharmaceris M Foliacti, które poprawiają wygląd rozstępów, blizn oraz często również wyrównują koloryt skóry. Należy pamiętać, aby stosować je każdego dnia w miejscu występowania rozstępów lub tam, gdzie mogą się pojawić.

Na rozstępy możemy stosować także domowe peelingi na bazie oliwy i aloesu, mleka i cukru, które poprawiają jędrność oraz elastyczność skóry.
Mniej inwazyjnym i skutecznym sposobem na rozstępy są także domowe jak i profesjonalne masaże.

Jeśli natomiast domowe sposoby nie pomagają, pozostaje jedynie droga inwazyjna, czyli laseroterapia i peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA.