Spalacze tłuszczów dla sportowców

Sportowcy muszą przestrzegać zdrowej, odpowiednio skomponowanej diety, ale używają również różnych preparatów, wspomagając swój organizm. Są to odżywki proteinowe (białkowe) lub glutaminowe, spalacze tłuszczu, aminokwasy, izotoniki czy napoje energetyzujące.

Budowanie masy ciała i Spalanie tłuszczu

Pierwszorzędnym zadaniem odżywek dla sportowców jest wspomaganie budowania masy mięśniowej i spalania tłuszczu. Nie są to jednak, jak się niektórym wydaje (szczególnie ludziom biernym fizycznie) leki na całe zło. Jeśli ich przyjmowanie nie zostaną połączone z dietą wysokobiałkową i niskotłuszczową oraz dobrym treningiem, efekty będą niestety marne. Jaksie odzywki stosowane są najczęściej?

Kreatyna

To suplement diety, aminokwas zwiększający wytrzymałość i wpływający na wzrost energii. Buduje także masę mięśniową. Przyjmuje się ją po wysiłku w formie rozpuszczonej, zaraz po treningu, bo tylko wtedy jej działanie przyniesie efekty. Trzeba podkreślić, że kreatyna jest najbezpieczniejsza wśród innych odżywek i bardzo dobrze przebadana.

Odżywki białkowe

Dostarczają organizmowi dostatecznej ilości protein białkowych, pochodzącym m.in. z mleka lub z roślin. Jak wiadomo, podstawowym budulcem mięśni jest białko, dlatego odżywki proteinowe są tak często kupowane przez sportowców i osoby uprawiające sport amatorsko, ale w zwiększonym wymiarze godzin. Można je dostać pod różnymi postaciami, jako koncentraty, hydrolizaty, izolaty czy kazeiny.

Odżywki węglowodanowe

Bez węglowodanów nie ma energii i nie można zbudować także masy mięśniowej. Odżywki węglowodanowe są znacznie rzadziej kupowane niż proteinowe, ponieważ łatwiej je dostarczyć z pożywienia. Używa się ich szczególnie wtedy, gdy treningi są długie i intensywne. Zamiast nich można się zdecydować na odżywki białkowo-węglowodanowe tzw. gainery, które zastępują posiłek w sytuacji, gdy nie ma możliwości na jego przygotowanie. Kupując tego typu odżywki, trzeba sprawdzać, jakie występują w nich cukry – proste czy złożone. W większości przypadków jest to glukoza, która szybko się wchłania i powoduje gwałtowny wzrost energii.

Spalacze tłuszczu

Sprzedają się jak ciepłe bułeczki, wiadomo dlaczego. Na półkach aptek lub sklepów sportowych można znaleźć często takie preparaty jak Acivlab Sport, Olimp L Karnityna czy Clenburexin. W ich skład wchodzą odpowiednio skomponowane składniki, różne związki chemiczne, substancje aktywne i stymulanty, które łącza się, aby powstała synergia. Często można w nich spotkać takie składniki, jak kofeina czy guarana, czyli termogeniki wzmagające produkcje ciepła w organizmie, co się przekłada na spalone kalorie. Mówiąc inaczej, tkanka tłuszczowa rozpada się pod wpływem spalania wysokoenergetycznych substancji w organizmie.
Oprócz ww. preparatów sportowcy kupują też inne m.in. booster azotu, BCAA (aminokwasy rozgałęzione), beta alanine, kofeinę czy leucynę. Oczywiście pamiętają też o spożywaniu dużej ilości wody mineralnej oraz piją napoje izotoniczne (nawadniają organizm) i napoje energetyzujące (dodają energii). Każdy wybiera dla siebie najlepsze suplementy diety, dzięki którym czuje, że jego forma rośnie, spada tkanka tłuszczowa, a masa mięśniowa jest odpowiedni budowana.