Szczotkowanie drewna – świetny sposób na postarzanie mebli

Bardzo skutecznym i efektownym sposobem na dodanie naszym drewnianym meblom lat jest szczotkowanie drewna. Proces ten zwany również strukturyzacją polega na częściowym usunięciu bardziej miękkich warstw drewna przez co powierzchnia mebla uzyskuje wyjątkowo rustykalny styl.

Szczotkowanie drewna to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych metod na mechaniczne postarzanie drewna. Przeprowadzenie go w naszym amatorskim warsztacie, piwnicy lub garażu jest stosunkowo tanie.

Postarzanie drewna – przygotowanie

Na początku prac, jeśli to możliwe pozbywamy się wszelkich gałek, uchwytów, a jeśli czujemy się na siłach możemy nawet rozłożyć mebel na części. Aby drewnu nadać strukturę musimy najpierw usunąć stare powłoki malarskie. W zależności od tego co jest naszym wyjściowym elementem do tego celu możemy użyć papieru ściernego, opalarki i cykliny lub chemicznie usunąć farbę za pomocą żelu do usuwania starych powłok malarskich.

Szczotkowanie drewna – potrzebne narzędzia

Aby przeprowadzić szczotkowanie drewna w amatorskich warunkach wystarczy nam jedynie wiertarka i szczotka, którą wkręcamy w uchwyt wiertarki. Do wyboru mamy szczotki metalowe oraz szczotki nylonowe. Podczas szczotkowania drewna należy zwracać uwagę, by przeprowadzać je zawsze zgodnie z usłojeniem. Prędkość obrotów, siłę docisku i wybór szczotki zależy od rodzaju drewna i efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli mamy do czynienia z twardszym drewnem lub chcemy uzyskać wyraźną i głęboką strukturę możemy w pierwszej fazie szczotkowania użyć szczotki miedzianej, która mocniej wybiera materiał. Zostawia ona jednak dość ostre krawędzie. Dlatego w następnej fazie najlepiej użyć szczotki nylonowej, która nada bardzo ładną strukturę i wygładzi bruzdy w drewnie. Szczotki takie możemy nabyć w każdym sklepie z narzędziami a ich ceny zaczynają się już od około 10 zł w przypadku szczotki miedzianej, a od około 20 zł w przypadku szczotki nylonowej.

Jeśli uzyskamy zadowalający nas efekt całą wyszczotkowaną powierzchnię należy przetrzeć delikatnym papierem ściernym na gąbce. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich zadziorów i ostrych krawędzi. Tak postarzone drewno możemy pokryć olejem lub bejcą, aby jeszcze mocniej uwydatnić efekt. Na koniec mebel ponownie składamy i przykręcamy uchwyty.