Trudności związane z prowadzeniem firmy?

Prowadzenie firmy to cały szereg trudnych działań. Osoby pracujące na etacie, często są przekonane, że przedsiębiorcy mają łatwe życie. Pracują, kiedy chcą i ile chcą a najczęściej nie pracują prawie wcale, bo zatrudniają ludzi. Myślą, że przedsiębiorca zawsze zarabia dużo, jest wolny, niezależny i marudzi tylko tak dla zasady.

Żeby jednak zrozumieć, jak naprawdę wygląda życie przedsiębiorcy trzeba się nim, choć na chwilę stać. Osoby pracujące na swoim faktycznie nie mają nad sobą szefa i mają odrobinę wolności, ale nie jest to wolność nieograniczona. Teoretycznie można zrezygnować z klienta, które go się nie lubi, ale w praktyce tak się nie robi albo robi się tak bardzo rzadko, bo z czegoś żyć trzeba. Podobnie jest z niesolidnymi dostawcami. Wydawać by się mogło, że źle traktowany przedsiębiorca przecież może się obrazić i pójść do kogoś innego. Tymczasem często jest tak, że nie ma gdzie pójść, bo jest na przykład skazany na pośrednika handlując przez Internet i musi chodzić do niesolidnego kuriera, bo jego małym miasteczku jest tylko jeden…

Prowadzenie firmy to nieustanne kłopoty i konieczność rozwiązywania problemów. Codzienność przedsiębiorcy to kłopoty z niezadowolonymi klientami, niesolidnymi dostawcami, kurierami, przeszkody piętrzone przez urzędy, nieprzychylność banków. Przedsiębiorca żyje pod ciągłą presją finansową i czasową. Ludzie z otoczenia często się dziwią, dlaczego nie chodzi na urlopy, pewnie jest za skąpy albo pracoholik. Tymczasem przedsiębiorca często nie może przerwać swojej pracy, bo ma za dużo do stracenia, bo nie ma go, kto zastąpić. Bardzo obciążające jest także to, że w pracy jest się przez cały czas. Nawet po godzinach, wieczorami, w weekendy przedsiębiorca ciągle myśli o swojej firmie. A to klient złoży na maila reklamacje, a to przyjdzie informacja o wzroście cen półproduktów albo usłyszy w mediach negatywną wiadomość o zmianie w prawie, która wygeneruje dla niego dodatkowe koszty. Bardzo nieprzyjemne jest także to, że przedsiębiorcy w Polsce nie cieszą się poważaniem. Nie są poważnie traktowani przez rząd, urzędników a i społeczeństwo uważa ich za oszustów i krętaczy.