Worki i cienie pod oczami – jak im zapobiegać?

Worki pod oczami to prawdziwa zmora – nie tylko kobiet, choć w większości przypadków to do nich kierowane są porady, jak ich uniknąć. Mówi się, że z cieniami można walczyć dobrym snem, okładami z ogórków, torebek herbaty, kremami, masażem i jeszcze wieloma innymi sposobami, sprawdzanymi każdego dnia przez dziesiątki osób. Co działa tak naprawdę? Jaki sposób będzie najlepszy na pozbycie się worków i cieni pod oczami?

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Przyczyny mogą być naprawdę błahe – chociażby nieprzespana noc czy wypicie jednego kieliszka wina za dużo. Worki pod oczami powstają przez zastój limfy w tkankach, dlatego mogłoby się wydawać, że odpowiedni masaż będzie idealnym sposobem na tę przypadłość. Często tak właśnie jest, choć wszystko zależy od przyczyny. Cienie mogą być odziedziczoną „przypadłością”, oznaką naszego trybu życia pełnego stresu, kiepsko przespanych nocy bądź słabości alkoholowych lub nikotynowych. Jednak opuchnięte oczy mogą być także objawem poważniejszych chorób, takich jak choroby serca, tarczycy, układu krążenia czy nerek. Nie należy zatem ich bagatelizować, zwłaszcza gdy pojawiły się dopiero jakiś czas temu.

Jak się ich pozbyć?

Są na to sposoby domowe, ale także kosmetyczne – zacznijmy od tych pierwszych. Przede wszystkim: dobry sen. Jeśli worki i cienie zagościły pod oczami niedawno, a my nie traktowaliśmy się ostatni zbyt dobrze, to najlepszy sygnał, że potrzebujemy snu. Poza tym, nie bez powodu mówi się, że ośmiogodzinny sen to najlepszy kosmetyk. Opuchliznę zmniejszają także okłady, które pobudzają krążenie limfy oraz rozjaśniają skórę pod okiem. Warto wypróbować zwłaszcza takie, które zawierają naturalne antyoksydanty, między innymi kofeinę i witaminę C. Zwłaszcza okład z soku z cytryny może okazać się zbawienny, gdyż skóra będzie nie tylko odżywiona, ale także rozjaśniona. Kolejnym domowym sposobem są zimne okłady, a nawet masaż kostkami lodu. Masowanie skóry i pobudzanie przepływu limfy niweluje cienie, natomiast lód bądź zimny okład zmniejszają obrzęk.

Kremy na worki pod oczami

Na rynku znajdziemy także wiele preparatów, które dedykowane są osobom z cieniami i workami pod oczami. To kremy, żele, plastry, okłady. Warto przy tym pamiętać, by sięgać raczej po kremowe konsystencje, gdyż delikatna skóra pod oczami szybko się przesusza. Odpowiednim przykładem będzie chociażby Remescar krem czy Sesderma C-Vit. Żel, nawet delikatny ze świetlikiem, może okazać się wysuszający przy częstym aplikowaniu, co będzie jedynie potęgować problem. Dodatkowo przy wyborze kierujmy się składem, korzystając z produktów ze składnikami aktywnymi, jak np. glinka mineralna czy masło shea.