Ciśnieniomierz – czym się kierować przy jego zakupie?

Który ciśnieniomierz kupić? Odpowiedź brzmi – najlepszy! Jednak najlepszy dla każdego oznacza coś innego. Sprzęt należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim wieku, możliwości i umiejętności.

Sposób użytkowania ciśnieniomierza – manualny lub elektroniczny

W sprzedaży występują ciśnieniomierze elektroniczne oraz manualne. Obsługa ciśnieniomierzy elektronicznych jest bardzo prosta. Są to ciśnieniomierze przeznaczone do użytku domowego. Bez problemu posłużą nawet osobie starszej. Jedyne co należy zrobić, to właściwie założyć mankiet i włączyć urządzenie.

Ciśnieniomierz elektryczny sam mierzy ciśnienie, a wynik pojawia się po kilku sekundach na wyświetlaczu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na markę produktu. Dostępność tego rodzaju aparatów jest ogromna. Wśród popularnych i często polecanych występują produkty firmy np. Novamed, Sanity oraz Braun.
Drugim rodzajem ciśnieniomierzy są ciśnieniomierze manualne. Tego typu urządzenia można spotkać w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich. Niestety do ich obsługi niezbędny jest dobry słuch i wzrok. Obsługa ciśnieniomierza manualnego wymaga dużo większych umiejętności niż użytkowanie ciśnieniomierza elektronicznego.

Funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe są uzupełnieniem ciśnieniomierzy elektronicznych. Z większości z nich użytkujący zwykle nie korzystają. Na które warto się zdecydować, aby okazały się pomocne?

• Funkcja wykrywania ruchu. Dzięki niej pomiar będzie prawidłowy, nawet jeśli chory poruszy się w trakcie badania.
• Pamięć poprzednich pomiarów. Umożliwia porównanie dokonanych wcześniej pomiarów, dzięki czemu chory wie, czy poziom ciśnienia spadł, czy wzrósł.
• Wykrywanie arytmii. Ciśnieniomierz wyposażony w tę funkcję pełni funkcję ostrzegawczą. Przeznaczony jest głównie dla osób cierpiących na choroby serca.

Na ramię, czy na nadgarstek?

Przed dokonaniem zakupu należy zdecydować czy potrzebujemy ciśnieniomierza naramiennego, czy nadgarstkowego. Wersja naramienna jest zdecydowanie bardziej popularna z uwagi na większą dokładność pomiaru.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe polecane są głównie osobom, które nie mogą korzystać z ciśnieniomierzy naramiennych np. ludziom otyłym lub o ograniczonej sprawności. Założenie urządzenia na nadgarstek jest o wiele mniej skomplikowane. Dodatkowo urządzenia te są mniejsze, co sprawia, że można je nosić przy sobie. W przypadku niektórych chorych jest to konieczne.

Rozmiar mankietu ciśnieniomierza

Standardowy rozmiar mankietu to około 20 – 32 cm. Jest on równy obwodowi przedramienia. Będzie pasował do dorosłej osoby średniej postury ciała. Każdy mankiet posiada regulację w postaci rzepu, dzięki której można go zwężać i poszerzać. Niestety nie da się w ten sposób regulować jego obwodu w nieskończoność.

Na rozmiar mankietu powinny zwrócić uwagę osoby szczególnie chude lub grube. Jest to również istotne w przypadku zakupu mankietu dla dzieci. Użytkowanie mankietu niewłaściwych rozmiarów może skutkować nieprawidłowymi wynikami pomiaru. Jeśli wybrany przez kupującego ciśnieniomierz nie posiada w zestawie odpowiednich rozmiarów mankietu, to należy dokupić u tego samego producenta właściwy, dodatkowy mankiet.