Dofinansowania do sprzętu dla niepełnosprawnych

Jeśli stoimy przed koniecznością zakupu wózka inwalidzkiego, warto pomyśleć o skorzystania z dofinansowania dla takiego sprzętu. Pomoc w zakupie sprawi, że będzie to wydatek mniej obciążający naszą kieszeń. Dofinansowanie takie możemy uzyskać z NFZ. W jaki sposób to zrobić?

Dla kogo dofinansowanie?

O dodatkowe pieniądze na wózek inwalidzki elektryczny mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem, które spełniają kryteria wskazane przez Ministra Zdrowia. To, czy możemy się ubiegać akurat o model elektryczny zależy od rodzaju schorzenia, na jakie cierpimy. W tym przypadku o taki sprzęt mogą ubiegać się osoby dorosłe oraz dzieci od 2 do 18 roku życia, które cierpią na porażenia i niedowłady trzy- lub czterokończynowe, a także dwukończynowe jednostronne lub skrzyżowane.

Ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie na skutery inwalidzkie elektryczne wynosi 3000 zł, natomiast dotacja na naprawę 900 zł. Nie musimy mieć do tego żadnego wkładu własnego. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na wózek inwalidzki elektryczny w cenie poniżej dotacji, otrzymamy go za darmo. Dofinansowanie tego typu możemy uzyskać raz na 4 lata w przypadku osoby dorosłej i raz na 3 lata w przypadku dzieci. Ten czas może zostać skrócony, gdy zmiana stanu zdrowia lub kondycji fizycznej będzie skutkować koniecznością zmiany sprzętu.

W pierwszej kolejności musimy uzyskać zlecenie na zakup wózka. Taki dokument może wystawić jedynie lekarz, który ukończył właściwą dla danej choroby specjalizację. Warto więc pamiętać, że lekarz rodzinny nie może wystawić zleceń na wszystkie rodzaje wózków. W przypadku tego elektrycznego taki dokument możemy uzyskać od m.in. ortopedy, neurochirurga, onkologa, reumatologa i neurologa. Następnie uzyskane zlecenie należy potwierdzić w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pozwoli to na stwierdzenie, że jesteśmy ubezpieczeni. Następnie możemy udać się do specjalistycznego sklepu medycznego, aby otrzymać wózek. Ważne jest, że podmiot, do którego się udajemy musi mieć podpisaną umowę z NFZ. W przypadku, gdy wartość wózka nie przekracza kwoty dofinansowania, otrzymujemy go za darmo. Jeśli jednak zdecydujemy się na nowszy model, musimy pokryć koszt różnicy między wartością sprzętu a dofinansowaniem.

Dlaczego warto?

Zakup elektrycznego wózka elektrycznego może być dużym obciążeniem dla napiętego budżetu osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Dlatego właśnie warto zainteresować się uzyskaniem takiego dofinansowania. Nawet jeśli posiadamy już tego typu sprzęt, który jest wysłużony, warto pomyśleć o nowym dla naszego komfortu.