Ile kosztuje rozwód?

Rozwód, niestety, poza tym, że jest ciężkim przeżyciem dla całej rodziny, jest jednocześnie dość kosztowny. Na szczęście, koszty rozwodu można otrzymać z powrotem, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w sądzie.

Koszt zatrudnienia adwokata

Zatrudnienie adwokata kosztuje od 300 zł do nawet kilku tysięcy zł, a wszystko to uzależnione jest od tego, jak zawiła jest sprawa, w jakim mieście mieszkamy i jakie mamy możliwości zarobkowe. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy zrezygnować z adwokata, jednak najlepiej będzie jednak zatrudnić prawnika, ponieważ jego pomoc będzie nieoceniona nie tylko podczas rozprawy sądowej, ale także w trakcie pisania pozwu rozwodowego czy innych, potrzebnych pism. Jeżeli chcemy poszukać odpowiedniego prawnika, który nie będzie zbyt drogi, warto poszukać w internecie, wpisując, np. kancelaria adwokacka Kraków, dzięki czemu będziemy mogli wybrać odpowiednią dla nas ofertę.

Koszty sądowe

Podejmując decyzję o rozwodzie, czekają nas wydatki nie tylko związane z opłaceniem adwokata, ale także z samą procedurą sądową. Składając pozew sądowy, musimy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł. Nie są to jedyne opłaty – domaganie się rozstrzygnięcia sprawy z podziałem majątku, należy wnieść opłatę w wysokości 1000 zł, jednak jeśli strony wniosą wspólny wniosek o podział majątku, to koszty zostaną podzielone po połowie i opłata wynosi jedynie 300 zł. Jeżeli sąd wyda orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków, druga strona będzie zobowiązana do wniesienia opłaty wynoszącej 200 zł.

W przypadku zasądzenia alimentów na rzecz dziecka, lub jednego z małżonków (mąż również może wnieść o alimenty, nie przysługują one jedynie żonie), strona lub przedstawiciel ustawowy na rzecz której zasądzono alimenty powinna wnieść opłatę równą 5% zasądzonych alimentów.

Zwrot kosztów sądowych

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku strony o rozwód, to wygrana strona może spodziewać się zwrotu poniesionych nakładów. Zwrot ten może być w całości bądź częściowy. Przegrana strona będzie musiała zapłacić koszty poniesione przez drugą stronę. Jeżeli strona wnosząca przegra sprawę, będzie zobowiązana do zapłacenia kosztów drugiej strony.