Jak wygląda rehabilitacja uszkodzonego stawu skokowego?

Jednym z bardzo często zdarzających się uszkodzeń ortopedycznych jest skręcenie stawu skokowego. Warto wiedzieć jakie kroki należy podjąć przy rehabilitacji tego stawu oraz jakie są objawy jego uszkodzenia.

Objawy uszkodzonego stawu skokowego

W zależności od uszkodzonego więzadła objawy mogą być różne, jednak w większości przypadków zdarzają się takie uszkodzenia jak obrzęk, ucieplenie, ból, ograniczenie ruchowości czy też brak stabilności. Objawy różnią się zwykle w zależności od stopnia skręcenia. W przypadku 1 stopnia występuje zwykle lekki ból, nieduży obrzęk czy też niewielkie problemy z poruszaniem. Stopień 2 objawia się średnim bólem oraz większymi trudnościami w poruszaniu się. Stopień 3 znacznie ogranicza ruch, obrzęk jest duży, natomiast ból znacznie utrudnia codzienne czynności. W przypadku stopnia 4 pojawia się oderwanie kawałka kostnego.

Jak wygląda rehabilitacja?

Bardzo dużo zależy od rodzaju uszkodzenia stawu, jednak większość działań powinna być podjęta w celu zmniejszenia bólu, poprawy ruchomości stawu czy też zmniejszenia obrzęku. Dzięki zastosowanym środkom zwykle unika się także ponownego wystąpienia objawów. Przede wszystkim wykonuje się ćwiczenia izometryczne bez obciążenia.
W przypadku gdy standardowe ćwiczenia sprawiają ból można stosować ćwiczenia w wodzie. Natomiast gdy rehabilitacja przynosi efekty zaleca się zastosować ćwiczenia całą kończyną. Ich intensywność musi być dostosowana do konkretnego przypadku. Jeśli chodzi o zabezpieczenia stawów to stosuje się szyny, bandaże czy też taping sportowy.
Niestety rehabilitacja w przypadkach uszkodzenia stawu skokowego jest dość czasochłonna, natomiast jeśli do aktywności fizycznej powróci się zbyt szybko to można spodziewać się ponownego uszkodzenia stawu.
W przypadku uszkodzeń 3 stopnia stosuje się dłuższe unieruchomienie oraz specjalny zabieg rekonstrukcyjny. Niezależnie od stopnia uszkodzenia stawu stosuje się postępowanie zgodne z DRICE:
Diagnoza, Odpoczynek, Lód, Kompresja, Uniesienie.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że należy unikać ciepłych kąpieli oraz maści rozgrzewających. Zastosować natomiast można takie maści jak np. Ibuprom Sport, Traumeel s bądź też Naproxen Emo. Innymi rzeczami jakich należy w takich przypadkach unikać są: aspiryna (rozrzedza krew i powoduje większe wewnętrzne krwawienie i obrzęk), obciążania stopy, ciepłych kompresów oraz kładzenia lodu bezpośrednio na skórę ponieważ może powodować to odmrożenia. Najważniejszą kwestią jest traktowanie nogi delikatnie, aby nie doprowadzić do kolejnych uszkodzeń stawu.