Jakie składniki powinien zawierać dobry szampon do włosów?

Szampon do włosów to niezbędny kosmetyk codziennej pielęgnacji zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Obecnie na półkach sklepowych, nie tylko w drogeriach, ale i wielu supermarketach znaleźć możemy naprawdę ogromny wybór różnego rodzaju produktów do włosów, które różnią się przeznaczeniem, składem, zapachem jak i ceną. Pragnąc utrzymać włosy w dobrej kondycji powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na odpowiedni skład wybieranych przez nas szamponów. Co zatem powinny one zawierać?

Co powinno znaleźć się w dobrym składzie szamponu do włosów?

Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie „Ile razy wybierając szampon kierujemy się informacjami zamieszczonymi na etykiecie i czy w ogóle zawracamy na nie uwagę?” Niestety prawda jest taka, że większość z nas przy zakupie produktów do włosów pomija całkowicie ich skład, a głównym kryterium wyboru jest znana z reklam marka lub ładne opakowanie.

Każdy z nas wybiera szampony adekwatne do swojego rodzaju włosów. Mogą to być kosmetyk o działaniu regenerującym, odżywczym, zapobiegającym przetłuszczaniu się czy wypadaniu włosów. Jednakże aby były one w pełni skuteczne, bardzo ważny jest w tych przypadkach odpowiedni dobór składników.

Nasze włosy lubią wszystko to, co naturalne, dlatego też wybierając swój szampon do włosów zwróćmy uwagę na to, aby zawierał on m.in.:
• Olejki roślinne (nawilżają włosy oraz ułatwiają ich rozczesywanie),
• Proteiny, czyli keratyna i kolagen (wspomagają porost włosów, odbudowują je),
• Witaminę A i E (działają regenerująco oraz chronią przed promieniowaniem UV),
• Ceramidy (pełnią funkcję ochronną przed wysuszaniem),
• Wyciągi z ziół (odpowiadają za regulację wydzielania łoju, działają kojąco),
• Filtry UV (chronią włosy przed promieniowaniem ultrafioletowym, co zapobiega ich wysuszaniu),
• Glicerynę (nawilża skórę głowy oraz włosy),
• Witaminę B5, czyli pantenol (działa nawilżająco, zapobiega rozdwajaniu się końcówek).

Jaki szampon wybrać?

Włosy cienkie

Szampon do włosów cienkich powinien zawierać składniki, które nadadzą im objętości od samej nasady oraz zwiększą ich gęstość. Warto wybierać zatem produkty z amino-peptydami. Co więcej, włosy cienkie są przeważnie łamliwe, dlatego też w składzie nie powinno zabraknąć dużej ilości keratyny i masła karite.

Włosy suche i zniszczone

Włosy suche i zniszczone to problem, z którym zmaga się większość kobiet w szczególności latem. Szampony do tego rodzaju włosów powinny posiadać w swoim składzie m.in. olejki roślinne, które nawilżają włosy (masło shea czy ekstrakt z kokosa). Jeśli nasze włosy są zniszczone w wyniku rozjaśniania warto wybrać produkty bogate w proteiny i lipidy.

Włosy przetłuszczające się

W przypadku włosów przetłuszczających się warto sięgać po szampony z łagodnymi detergentami, takimi jak wyciągi z ziół z szałwii lub rumianku, które działają łagodzącą oraz antybakteryjnie czy aloes i glicerynę, gdyż wykazują właściwości higroskopijne.

Włosy farbowane

Dobry szampon do włosów farbowanych to taki, w którym znajdziemy witaminę B5, filtry UV oraz proteiny. Jeśli pragniemy rozjaśnić nasze włosy powinniśmy sięgnąć po wyciągi z rumianku, natomiast do włosów ciemnych dobrze sprawdzą się szampony z herbatą czy mydlnicą lekarską.

Jakich składników unikać?

Starajmy się nie wybierać szamponów, które w swoim składzie zawierają przeważającą ilość:
• Parabenów, czyli kosmetycznych konserwantów.
• SLS, czyli substancji myjących. Silne detergenty są przeważnie trójczłonowe i zakończone na „Sulfate” np. Ammonium Lauryl Sulfate.
• Silikonów, które wprawdzie wygładzają włosy i sprawiają, że są one miękkie w dotyku, jednakże przez to nie zawsze trafiają do nich substancje odżywcze.
• Stabilizatorów piany (mleczany, gumy).
• Substancji zapachowych (dobry szampon powinien zawierać jak największą ilość składników naturalnych).