T-shirty, dresy – jaki materiał najlepszy?

Dlaczego niektóre dresy oraz T-shirty służą nam przez wiele lat i nawet po częstym praniu wyglądają jak nowe a inne nie nadają się do noszenia już po kilku tygodniach? Odpowiedzią jest jakość oraz materiał, z jakiego są wykonane. Czym więc kierować się przy zakupach?

Dzianina bawełniana – dlaczego to najlepszy materiał?

Dzianina bawełniana swoją popularność zawdzięcza dobrym właściwościom i przystępnej cenie. Jest to jedno z najstarszych włókien używanych przez ludzi. Bawełna pozyskiwana jest z rośliny o nazwie bawełnica i jest w pełni naturalna. Co warto o niej wiedzieć? Przede wszystkim jest to materiał higroskopijny i niezwykle higieniczny. Możemy prać ją w wysokich temperaturach, bez obaw o zniszczenia. Dzianina bawełniana jest wytrzymała i się nie elektryzuje. Jest też przyjemna i miła w dotyku.

Bawełna- tylko dobrej jakości

W sklepach znajdziemy różne rodzaje bawełny – warto więc nauczyć się poznawać tę najlepszej jakości. Na co zwracać uwagę? Włókna jakościowej bawełny są gładkie, lśniące oraz miękkie. Polecana jest szczególnie bawełna egipska, wykonana z długich i wytrzymałych włókien. Im bardziej dojrzała bawełna tym wyższa jakość, a czas ich dojrzewania wynosi aż 180 dni. Dlatego więc porządna bawełna nie jest tania. Jej jakości zależy też od sposobu zbierania włókien – może być on ręczny, jak i mechaniczny. Dużą rolę odgrywa sposób wytwarzania przędzy. Bawełna wysokiej jakości poddawana jest czesaniu, podczas którego usuwane są zanieczyszczenia oraz najkrótsze włókna.

Jak rozpoznać materiał wysokiej jakości?

Dzianina bawełniana wysokiej jakości, która posłuży nam przez wiele lat, jest gładka oraz miękka w dotyku. Wyróżnia się też gęstym splotem, dzięki czemu materiał jest bardziej mięsisty oraz wytrzymały. Zawsze warto zwracać uwagę na informację zawarte na metce – na przykład jakiego rodzaju bawełny użyto. Należy wybierać produkty z połyskiem a nie matowe, co oznaczy, że włókna są długie i porządne. Niewidoczne powinny być żadne skazy ani zanieczyszczenia. Produkty uszyte z długich włókien bawełny nie posiadają nieestetycznych odstających nitek ani nie mechacą się.