Wszystko o pracy na norweskim rynku pracy

Norwegia, podobnie jak zresztą wszystkie kraje skandynawskie, oferuje wysokie zarobki. Nic dziwnego, że wielu Polaków decyduje się wyjechać właśnie tam, a norweski rynek pracy jest uważany za jeden z najatrakcyjniejszych. Ważne są zresztą nie tylko wysokie zarobki, ale także możliwość rozwoju zawodowego czy elastyczność zatrudnienia. Co warto wiedzieć o pracy w Norwegii, zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe do tego kraju?

Praca w Norwegii: co warto wiedzieć?

Jeśli chcemy przebywać w Norwegii dłużej niż trzy miesiące, to musimy dopełnić niezbędnych formalności. Należy do nich przede wszystkim zamówienie karty podatkowej, wyrobienie norweskiego numeru personalnego czy zarejestrowanie się w Urzędzie ds. Cudzoziemców. Co ciekawe, konieczne jest również założenie konta bankowego w Norwegii. Niezbędne jest też znalezienie zakwaterowania.

Jeśli chcemy szukać w Norwegii pracy w naszej branży, to musimy pamiętać o tym, że czeka nas proces nazywany nostryfikacją wykształcenia. Chodzi w skrócie o to, że dokumenty poświadczające nasze wykształcenie (m.in. dyplom ukończenia studiów czy np. świadectwo ukończenia szkoły) muszą być autoryzowane. Co ważne, należy też pamiętać o tym, że wykształcenie zawodowe (czyli np. świadectwo ukończenia szkoły zawodowej) nie jest w Norwegii uznawane.

Kogo poszukuje się do pracy w Norwegii?

Obecnie najchętniej norwescy pracodawcy przyjmują osoby do pracy w branży paliwowej, a także osoby posiadające kompetencje techniczne. Powoli rośnie także liczba ofert pracy w rybołówstwie i branży budowlanej. Na oferty pracy mogą liczyć także handlowcy.

Zwrot podatku z Norwegii

Podobnie jak w innych krajach, zwrot podatku z Norwegii również jest możliwy. Osoba zatrudniona legalnie odprowadza tam podatki, a jeśli chce liczyć na zwrot podatku z Norwegii, to po zakończeniu roku podatkowego musi złożyć rozliczenie roczne. Składa się je w norweskim  Urzędzie Skarbowym, czyli Skatteetaten. Przed złożeniem rozliczenia warto dokładniej zapoznać się z procedurami i tym, co powinno znaleźć się w zeznaniu. Wtedy zwiększamy swoje szanse na to, że zwrot podatku z Norwegii otrzymamy w maksymalnym wymiarze.