Biegunka – jak sobie z nią radzić?
Różne są przyczyny biegunki, ale w każdym przypadku jest ona źródłem uciążliwego i bardzo nieprzyjemnego zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Czasami trwa jeden dzień, ale często też o wiele dłużej, co wiążę się z groźnymi dla zdrowia konsekwencjami.
Przyczyny biegunki
O biegunce mówi się już wtedy, gdy chociaż raz na dzień oddaje się jeden płynny stolec. Przyczyną może być zwykłe zatrucie pokarmowe lub jelito nadwrażliwe. Z taką sytuacją można się spotkać także w przypadku stresu i przeżywania większych emocji, ale jak wiadomo będzie to zaburzenie nagłe i szybko mijające. Gorzej, gdy biegunka przybiera formę ostrą, wtedy występuje od 7 do 14 dni, lub formę przewlekłą, kiedy trwa nawet do miesiąca. Można też wyróżnić poszczególne odmiany biegunki ze względu na mechanizm jej powstawania. W sytuacji, gdy zaburzenie mija po zastosowaniu ścisłej diety, wtedy biegunka nazywana jest osmotyczną, natomiast gdy nie ustępuje, wtedy określa się ją mianem sekrecyjnej. Co więcej, biegunka może przebiegać wraz z innymi objawami infekcyjnymi, np. gorączką i mdłościami oraz wymiotami, lub ma postać nieinfekcyjną.
Dlaczego pojawia się biegunka? W każdym z ww. przypadków zarówno woda, jak i elektrolity nie są wchłaniane w wystarczającej ilości do organizmu, a wzrasta objętość niewchłoniętej treści pokarmowej. Biegunka zazwyczaj pojawia się na skutek upośledzenia błony śluzowej jelit i nietolerancji pokarmowej albo wtedy, gdy wydzielane są w nadmiernej ilości woda i elektrolity do jelita. Występuje też przy nadmiernym rozroście bakteryjnym jelit i nieprawidłowości trawienia tłuszczów.
Jak zapobiegać i leczyć biegunkę
Priorytetowo dbaj o higienę, często myj ręce, ale też pamiętaj o dokładnym płukaniu warzyw i owoców. Nie zawsze jednak da się jej uniknąć, wtedy konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów, aby dobrze nawodnić organizm. Oprócz wody mineralnej trzeba sięgać po elektrolity w saszetkach lub tabletkach musujących, które zawierają dużo wapnia, potasu, magnezu i sodu. W trakcie biegunki możesz zażywać węgiel leczniczy, wiążący bakterie i toksyny, powodujące rozwolnienie. Inne leki w tabletkach, pomagające pozbyć się biegunki, to Taninal, Enterol czy Stoperan.
Dieta przy biegunce
Na początku biegunki konieczna jest restrykcyjna dieta, ale w miarę jej ustępowania i po jej zakończeniu, trzeba uzupełnić niedobory składników odżywczych. Poleca się przede wszystkim kasze, ziemniaki ryż oraz w mniejszych ilościach gotowane mięso i naturalne jogurty. Osłabiony organizm potrzebuje wsparcia, dlatego nie można dopuścić do dłuższej głodówki, bo wtedy powrót do zdrowia będzie znacznie dłuższy.