Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu
Wieczne uczucie zmęczenia, wzmożona podatność na stres, drżenie rąk i problemy z koncentracją – to tylko kilka objawów niedoboru magnezu… Według reklam. Jak jest naprawdę i na co rzeczywiście wpływa niedobór tego minerału?
Kiedy mówimy o hipomagnezemii?
Hipomagneziemia, czyli istotny niedobór magnezu w organizmie. Hipomagnezemia występuje, kiedy poziom magnezu w naszym organizmie spada poniżej 0,65 mmol/l. Jako, iż magnez pełni wiele funkcji w naszym organizmie, np. odpowiada za prawidłowe działanie wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych czy za funkcjonowanie kości. Jeśli tego minerału zabraknie w naszym organizmie, z pewnością odczujemy tego skutki, aczkolwiek obecnie rola magnezu jest lekko przeceniana. Magnez nie jest i nigdy nie był remedium na wszelakie problemy z koncentracją i uczeniem się.
Jak rozpoznać niedobór magnezu?
Objawy niedoboru magnezu występują rzadko i niejednokrotnie mogą być także objawem innych chorób, więc bez badań trudno stwierdzić, czy faktycznie jest to niedobór magnezu. W każdym razie, do objawu niedoboru magnezu należy zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków, odczuwane jako kołatanie lub nierówny rytm serca; drżenie, skurcze i osłabienie mięśni; zaburzenia gospodarki elektrolitowej, tj. niedobór potasu i wapnia, zmiany w zapisie EKG. Te objawy występują dopiero w istotnym niedoborze magnezu, więc jeśli poziom magnezu w naszym organizmie jest tylko obniżony, objawy nie będą zbyt widoczne.
„Fikcyjne” objawy niedoboru magnezu
W obecnych czasach, magnez traktowany jest jako lek na problemy z koncentracją, stresem, depresją, rozdrażnieniem, bezsennością i bólem głowy. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać, że niedobór magnezu nie pomoże nam pozbyć się tych dolegliwości. Jeśli mamy takie problemy (brak koncentracji, stres, ciągłe obniżenie nastroju), koniecznie musimy wybrać się do lekarza i poddać się badaniom, które pomogą zdiagnozować kłopoty ze zdrowiem.
Magnez w diecie
Jeśli odczuwamy nawet minimalne objawy niedoboru magnezu, warto jest uzupełnić dietę w to, co bogate w magnez. Do wyboru mamy albo nie zmieniać nawyków żywieniowych i skorzystać z produktów dostępnych na rynku (firmy, takie jak Olimp Labs czy Aflofarm mają wiele suplementów diety z magnezem do wyboru), albo zacząć bardziej zwracać uwagę na to, co jemy i wprowadzić do naszego jadłospisu produkty bogate w magnez, tj. czekolada deserowa, pomidory, ciemne pieczywo, tuńczyk, makrela, kasza jaglana i gryczana.