Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna nie tylko dla zdrowia zębów, ale również całego organizmu. Mycie zębów nawet najlepszą szczoteczką nie zapewnia optymalnej ochrony, ponieważ tradycyjna szczoteczka czyści około 60% ich powierzchni. Przestrzenie międzyzębowe pozostają nietknięte. Są to miejsca znajdujące się pomiędzy jednym a drugim zębem ograniczone przez ich powierzchnie styczne. Aby dotrzeć w te zakamarki potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, które znajdziemy w sklepach dentystycznych, aptekach i niektórych drogeriach.

Najpopularniejszą metodą oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest nić dentystyczna, dostępna w różnych wariantach: w postaci tasiemki, cienkiej niteczki, o strukturze gąbeczki, nasycona fluorem, miętowa, antybakteryjna, woskowana, niewoskowana, wybielająca.

Nitka jest niewskazana dla dzieci do 10 roku życia, natomiast dorośli mogą jej używać bez problemu. Za pomocą nici dentystycznych możemy usunąć z przestrzeni międzyzębowych resztki pokarmu oraz zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego i przebarwień.

Nie każdy lubi i może używać nici dentystycznych. Jeśli zęby są mocno stłoczone, oczyszczenie ich w ten sposób może być utrudnione. Poza tym nieprawidłowe stosowanie nici może podrażniać dziąsła. W takiej sytuacji mogą być pomocne inne akcesoria. Są to irygator i szczoteczka międzyzębowa.
Irygator oczyszcza przestrzenie międzyzębowe przy użyciu strumienia wody pod ciśnieniem, który wypłukuje resztki pokarmu oraz bakterie zalegające między zębami. Irygator masuje też dziąsła, co dla niektórych może być zaletą, a dla innych (np. z podrażnionymi dziąsłami) – wadą.

Szczoteczka międzyzębowa jest polecana osobom, które mają duże przestrzenie międzyzębowe. Można ją kupić w różnych rozmiarach. Przy podejmowaniu decyzji, która będzie odpowiednia należy poradzić się higienistki stomatologicznej lub dentysty. Jeśli szczoteczka jest dobrze dobrana, wówczas bez problemu wchodzi między zęby i oczyszcza je z bakterii oraz resztek pokarmowych.
Szczoteczka międzyzębowa powinna być niezbędnym elementem codziennej higieny również dla osoby noszącej aparat ortodontyczny, ponieważ nie tylko na zębach, ale również na zamkach oraz pod łukiem aparatu gromadzą się niepożądane bakterie.

Szczoteczek należy używać zgodnie z instruktażem, ponieważ ich nieprawidłowe stosowanie może pogorszyć stan dziąseł. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych polega na ostrożnym wsunięciu w to miejsce szczoteczki, a następnie jej wyciągnięciu. Niektórzy producenci zalecają to robić kilkakrotnie w jednym miejscu, inni twierdzą, że wystarczy raz. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie stosowania szczoteczki, można poradzić się swojego dentysty lub higienistki stomatologicznej.
Spory wybór akcesoriów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pozwala dobrać produkty specjalnie do swoich potrzeb.