Płyny do płukania, spraye czy tabletki do ssania? Co wybrać na ból gardła?
Ból gardła jest dolegliwością, czy raczej objawem, znanym wszystkim – dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. W zależności od przyczyny może mijać po kilku dniach lub utrudniać życie nawet przez kilka dni. Sposobów radzenia sobie z bólem gardła jest wiele – wśród nich można wymienić metody domowe, ciepłe napary ziołowe, spraye, tabletki czy płukanki dostępne w aptekach bez recepty. U osób, u których wystąpiła infekcja bakteryjna konieczne jest leczenie uogólnione – zwykle antybiotykoterapia.
Przyczyny bólu gardła
Przyczyn bólu gardła może być wiele. W zależności od tego jaki rodzaj infekcji lub podrażnienia występuje u pacjenta, takie metody łagodzenia bólu należy włączyć do leczenia. Infekcje wirusowe często występują w sezonie jesienno-zimowym. Ich przyczyną jest zakażenie wirusem krążącym w środowisku. Większość wirusów powodujących przeziębienie i ból gardła rozprzestrzenia się drogą kropelkową – łatwo się nimi zarazić w szkole, biurze czy podróżując komunikacją miejską. Infekcje tego rodzaju zwykle przebiegają łagodnie, w przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych.
Bakteryjne zakażenie gardła należy leczyć antybiotykiem. Zakażenia bakteryjne występują niezależnie od pory roku – anginy mogą się pojawiać zarówno latem jak i zimą. Przyczyną jest osłabienie organizmu i wniknięcie bakterii chorobotwórczych do organizmu. Podobnie jak w przypadku infekcji wirusowych do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.
Czasem powodem bólu, suchości czy uczucia drapania w gardle jest nadwyrężenie narządu głosu – jest to przypadłość szczególnie dobrze znana osobom pracującym głosem – nauczycielom, wykładowcom, mówcom, muzykom itp.
Domowe sposoby na ból gardła
Łagodne infekcje wirusowe, czy podrażnienie związane z nadwyrężeniem narządu głosu można łagodzić samodzielnie domowymi sposobami. Ulgę w bólu przyniosą ciepłe napary ziołowe np. rumiankowy, tymianku czy z kwiatów lipy. Napar lipowy zawiera duże ilości składników śluzowych, które powlekają gardło i nawilżają je.
Alternatywą dla naparów jest ciepła woda z miodem. Do wody można dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny i czosnek. Miód działa odkażająco, przytrzymanie przez kilkanaście sekund w ustach porcji miodu również może mieć pozytywny wpływ na stan śluzówki gardła.
Sposoby z apteki – co na ból gardła?
U osób, u których domowe sposoby nie przyniosły ulgi zaleca się zastosowanie leków dostępnych bez recepty. Są one dostępne w różnych postaciach:
• spray, aerozol – łatwy w aplikacji, zwykle zawiera składniki odkażające i przeciwbólowe;
• tabletki do ssania – mogą działać znieczulająco, część z nich zawiera składniki śluzowe np. wyciąg z porostu, lipy, miodu;
• płukanki – apteczne płukanki są alternatywą dla słabiej działających naparów ziołowych. Porcję płukanki należy przytrzymać w ustach i gardle przez czas wskazany przez producenta, a następnie wypluć. Nie wolno ich połykać.
Wobec takiego szerokiego wyboru, bogatego wachlarza smaków i właściwości poszczególnych preparatów trudno jest dokonać wyboru. Zastanawiając się nad preparatem dla siebie najlepiej poradzić się farmaceuty i wziąć pod uwagę własną potrzebę zdrowotną oraz najwygodniejszą dla siebie formę aplikacji. Płukanki dobrze sprawdzają się dla pacjentów pozostających w domu. Tabletki do ssania takie jak Orofar, Chlorchinaldin, Gardlox i inne sprawdzą się na mieście, w pracy, podczas pracy głosem i wtedy kiedy stosowane są jako uzupełnienie terapii zleconej przez lekarza.