Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Obniżenie ciśnienia krwi bez zastosowania leków jest możliwe jedynie wtedy, gdy nastąpi zmiana stylu życia na bardziej zdrowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o wprowadzenie zbilansowanej diety oraz większej dawki aktywności fizycznej. To dość istotne, zwłaszcza gdy celem jest polepszenie jakości pracy serca. Maść z jadem pszczelim, zioła, zmiana diety, aktywność fizyczna — to główne naturalne sposoby walki z nadciśnieniem — co warto o nich wiedzieć?

Zmiana planu żywienia to pierwszy krok w walce o zdrowe serce

Aby obniżyć ciśnienie krwi przy pomocy domowych sposobów, niezbędnym dzianiem jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Naturalne sposoby mogą wspomóc leczenie farmakologiczne, a w wielu przypadkach mogą być dla niego wystarczającą alternatywą. Tak więc, z powodzeniem można stwierdzić, że redukcja ciśnienia krwi jest możliwa bez stosowania leków

Ponad połowa osób zmagających się z tym problemem cierpi również na otyłość. W związku z powyższym pierwszym krokiem do obniżenia ciśnienia musi być zrzucenie ponadprogramowych kilogramów. W tym celu bardzo istotna jest zmiana planu żywienia oraz wprowadzenie do codziennego menu owoców i warzyw, jak i ograniczenie ilości soli w diecie. Wśród wprowadzonych do diety produktów powinny znaleźć się te, które z powodzeniem obniżają ciśnienie krwi, np. pomidory, marchew, szpinak, seler, awokado, borówki i jagody, jak i suszone śliwki czy banany, które są bogate w potas — istotny składnik w leczeniu choroby nadciśnieniowej.

Maść z jadem pszczelim i nie tylko — naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

W walce z wysokim ciśnieniem warto skorzystać z cudownych właściwości ziół. Najlepszym wyborem będzie dziurawiec, lipa oraz głóg. Napar z tych ziół zaleca się pić dwa razy dziennie. Z wyżej wymienionych na szczególną uwagę zasługuje głóg, który ceniony jest za swoje uspokajające i rozkurczające działanie, dzięki któremu szybko obniża ciśnienie krwi oraz wzmacnia serce i pomaga w problemach z krążeniem.

Wiele korzyści w aspekcie ciśnienia krwi dają również szyszki z chmielu, z których wyciąg działa kojąco, uspokajająco oraz wyciszająco. W walce z wysokim ciśnieniem wskazane jest również picie herbaty z hibiskusa. Jednak trzeba pamiętać, iż jej działanie przynosi efekty jedynie wtedy, gdy jest ona długo stosowana oraz wypijana w ilości trzech filiżanek dziennie. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza zawartym w nich antyoksydantom.

Kolejnym ciekawym składnikiem wspierającym walkę z nadciśnieniem jest jad pszczeli, zwany również apitoksyną. To ceniony produkt produkowany przez pszczoły głównie w celach obronnych. Maść z jadem pszczelim, to wyjątkowy pszczeli produkt, który wykazuje silne działanie na cały organizm, w tym również na prawidłową pracę układu krążenia. Regularnie stosowana może pomóc w zredukowaniu wysokiego ciśnienia krwi.