Poznaj naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi
Obniżenie ciśnienia krwi bez zastosowania leków jest możliwe jedynie wtedy, gdy nastąpi zmiana stylu życia na bardziej zdrowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o wprowadzenie zbilansowanej diety oraz większej dawki aktywności fizycznej. To dość istotne, zwłaszcza gdy celem jest polepszenie jakości pracy serca. Maść z jadem pszczelim, zioła, zmiana diety, aktywność fizyczna — to główne naturalne sposoby walki z nadciśnieniem — co warto o nich wiedzieć?
Zmiana planu żywienia to pierwszy krok w walce o zdrowe serce
Aby obniżyć ciśnienie krwi przy pomocy domowych sposobów, niezbędnym dzianiem jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Naturalne sposoby mogą wspomóc leczenie farmakologiczne, a w wielu przypadkach mogą być dla niego wystarczającą alternatywą. Tak więc, z powodzeniem można stwierdzić, że redukcja ciśnienia krwi jest możliwa bez stosowania leków
Ponad połowa osób zmagających się z tym problemem cierpi również na otyłość. W związku z powyższym pierwszym krokiem do obniżenia ciśnienia musi być zrzucenie ponadprogramowych kilogramów. W tym celu bardzo istotna jest zmiana planu żywienia oraz wprowadzenie do codziennego menu owoców i warzyw, jak i ograniczenie ilości soli w diecie. Wśród wprowadzonych do diety produktów powinny znaleźć się te, które z powodzeniem obniżają ciśnienie krwi, np. pomidory, marchew, szpinak, seler, awokado, borówki i jagody, jak i suszone śliwki czy banany, które są bogate w potas — istotny składnik w leczeniu choroby nadciśnieniowej.
Maść z jadem pszczelim i nie tylko — naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi
W walce z wysokim ciśnieniem warto skorzystać z cudownych właściwości ziół. Najlepszym wyborem będzie dziurawiec, lipa oraz głóg. Napar z tych ziół zaleca się pić dwa razy dziennie. Z wyżej wymienionych na szczególną uwagę zasługuje głóg, który ceniony jest za swoje uspokajające i rozkurczające działanie, dzięki któremu szybko obniża ciśnienie krwi oraz wzmacnia serce i pomaga w problemach z krążeniem.
Wiele korzyści w aspekcie ciśnienia krwi dają również szyszki z chmielu, z których wyciąg działa kojąco, uspokajająco oraz wyciszająco. W walce z wysokim ciśnieniem wskazane jest również picie herbaty z hibiskusa. Jednak trzeba pamiętać, iż jej działanie przynosi efekty jedynie wtedy, gdy jest ona długo stosowana oraz wypijana w ilości trzech filiżanek dziennie. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza zawartym w nich antyoksydantom.
Kolejnym ciekawym składnikiem wspierającym walkę z nadciśnieniem jest jad pszczeli, zwany również apitoksyną. To ceniony produkt produkowany przez pszczoły głównie w celach obronnych. Maść z jadem pszczelim, to wyjątkowy pszczeli produkt, który wykazuje silne działanie na cały organizm, w tym również na prawidłową pracę układu krążenia. Regularnie stosowana może pomóc w zredukowaniu wysokiego ciśnienia krwi.