Wrzody żołądka – przyczyny i objawy

Nasz żołądek jak i dwunastnica są w pewnej części wypełnione kwasem solnym. To właśnie on odpowiada za prawidłowe trawienie pożywienia. Jeśli organizm jest zdrowy, na kwaśne środowisko oddziałują mechanizmy obronne błony śluzowej i w efekcie je zobojętniają. Jednakże w przypadku niezachowania równowagi pomiędzy środowiskiem kwasowym a czynnikami ochronnymi powstają nadżerki, które z biegiem czasu ulegają powiększeniu i pogłębieniu, co prowadzi do powstawania wrzodów. Wrzód jest to zatem ubytek w błonie śluzowej wraz z towarzyszącą mu martwicą i naciekiem zapalnym.

Główną przyczyną wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori. Odpowiada ona za nawet do 90% wrzodów dwunastnicy oraz około 70% wrzodów żołądka. Bakteria ta przenosi się do naszego organizm drogą pokarmową lub podczas bliskiego kontaktu z drugą osobą na przykład w czasie pocałunku. Za powstawanie wrzodów mogą być odpowiedzialne także niektóre leki, czynniki genetyczne (osoby z grupą krwi 0 są w dużej mierze narażone na wrzody żołądka), stres czy palenie papierosów.

Choroba wrzodowa objawia się zgagą, nudnościami, wzdęciami, brakiem apetytu oraz piekącym bólem w nadbrzuszu, który występuje na czczo lub 1-3h po posiłkach.
Sposoby na złagodzenie objawów choroby wrzodowej
1. Aby złagodzić boleści związane z chorobą wrzodową warto zwracać uwagę na spożywane posiłki. Nie ma jednej zalecanej diety, jednakże wrzody żołądka mogą nasilać się po mocnej kawie i herbacie, napojach gazowanych, sokach owocowych, mleku, pikantnym jedzeniu oraz daniach tłustych i ciężkostrawnych. W jadłospisie osoby chorej powinny natomiast znaleźć się jaja, wątroba, witamina C, A i E oraz ryby.
2. Pomocne przy wrzodach żołądka są także napary oraz herbaty ziołowe z rumianku, melisy, mniszka czy siemienia lnianego.
3. Warto sięgnąć również po preparaty apteczne takie jak Bioprazol Bio, Cimetidine czy Anesteloc w formie doustnych tabletek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
4. Domowym sposobem na wrzody jest kuracja sokiem z kapusty (0,5-1 l na dzień), która powinna trwać od 3-6 tygodni.
5. Warto pamiętać również o chwili relaksu i odprężenia, ponieważ stres mimo, że nie jest z reguły bezpośrednią przyczyną wrzodów, może nasilać objawy związane z tą chorobą.
6. Regularne wizyty u dentysty oraz kontrolowanie stanu swojego uzębienia to również jeden ze sposobów w jaki można zapobiegać wrzodom żołądka oraz dwunastnicy. Chore zęby są bowiem siedliskiem wielu bakterii.