Domowe sposoby walki z nadmiernym wypadaniem włosów

Nadmierne wypadanie włosów to dość wstydliwy oraz kłopotliwy problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku. Naturalnym i pierwszym odruchem jest próba powstrzymania tego procesu. Każdy z nas sięga po różnego rodzaju specjalistyczne preparaty, które nie zawsze przynoszą upragnione rezultaty. Przy pierwszych symptomach wypadania włosów warto z początku sięgnąć po domowe sposoby. Co na wypadnie włosów jest zatem warte polecenia? Oto kilka sprawdzonych metod!

Dlaczego wypadają nam włosy? Przyczyny

Pamiętajmy, że wypadanie włosów jest to klasyczny proces fizjologiczny. Każdego dnia tracimy średnio od 50 do 100 włosów. Taka ilość to rzecz normalna, która nie powinna wzbudzać u nikogo niepokoju. Problem natomiast pojawia się w przypadku nadmiernego wypadania włosów w bardzo krótkim czasie i bardzo dużej liczbie. Osoby borykające się z tą przypadłością często opisują ją słowami „włosy pojawiające się wszędzie”.

Co zatem odpowiada za nadmierną utratę włosów? Wskazuje się tu w szczególności na:
• zaburzenia hormonalne,
• silny i długotrwały stres oraz przemęczenie,
• nieprawidłową pielęgnację,
• przyjmowanie niektórych leków (np. tabletki antykoncepcyjne),
• niedobór witamin i związana z nim nieprawidłowa dieta,
• czynniki genetyczne,
• palenie papierosów
• leczenie chemioterapią.
Wiele kobiet zauważa również nasiloną utratę włosów w okresie jesiennym, co jest związane z wydzielaniem żeńskiego hormonu estrogenu, który o tej porze roku w porównaniu z wiosną oraz latem jest produkowany w mniejszej ilości z powodu braku słońca. Jesienią wzrasta natomiast wydzielanie testosteronu.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów okaże się pomocne, bezpieczne i jednocześnie niedrogie?

1. Płukanki z solą z Morza Martwego
Płukaną po którą warto sięgnąć w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest płukanka solna z soli z Morza Martwego. Zawiera ona bowiem dużo wapnia, magnezu, żelaza i potasu, które wzmacniają nasze włosy. Sposób przygotowania jest prosty, ponieważ wystarczy rozpuścić sól w przegotowanej, nie za ciepłej wodzie i raz dziennie myć w takim roztworze nasze włosy.
2. Zioła
Pomocne i sprawdzone są w szczególności zioła takie jak pokrzywa i skrzy polny, z których można robić napary pitne jak i płukanki. Popularne są również maseczki z siemienia lnianego.
Na wypadające włosy warto stosować też różnego rodzaju oleje (z pokrzywy, kokosowy, z czarnuszki, rozmarynowy), które doskonale nawilżą nasze włosy oraz wzmocnią ich struktury.
3. Maseczka z jajek
Być może nie brzmi zachęcająco, jednakże to domowy sprawdzony środek na wypadające włosy. Aby przygotować taką maseczkę oddzielamy białka od żółtek i następnie je ubijamy. Dodajemy kilka kropel soku z cytryny, łyżeczkę oliwy z oliwek, mieszamy i dodajemy ubite białka. Taką mieszankę nakładamy na umyte włosy i trzymamy ok. 30 minut, a następnie dokładnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem.
4. Maseczka z cebuli
Do wykonania maseczki z cebuli potrzebna jest cebula, oliwa z oliwek oraz ręcznik i czepek kąpielowy. Cebulę należy utrzeć oraz wycisnąć z niej sok, dodać trochę oliwy i wymieszać. Całość nakładamy na głowę dokładnie wcierając. Po nałożeniu, dla lepszego efektu warto przykryć naszą maseczkę czepkiem i ręcznikiem. Taką miksturę trzymamy na włosach przez około godzinę, po czym spłukujemy i dokładnie myjemy włosy.
5. Poprawna pielęgnacja
Zadbaj o kosmetyki przeznaczone do Twojego typu włosów, pamiętaj, aby nie korzystać nadmiernie z suszarek, lokówek i tym podobnych przyrządów. Nie jest wskazane również związywanie mocnych kucyków, ponieważ w ten sposób włosy naturalnie zaplątują się w gumkę, a przy jej ściąganiu wypadają.