Jak rzucić palenie?

Powoli moda na palenie papierosów odchodzi do lamusa. Dla niektórych jednak wciąż jest to dość duży problem, z którym zmagają się od wielu lat i nie mogą wyjść na prostą. Trzeba jednak walczyć mimo wszystko, uzbrajając się w cierpliwość i dobrą wolę, aby jak najszybciej pozbyć się nałogu, który rujnuje zdrowie i domowy budżet.

Zacznij od aktywności fizycznej

Jak wiadomo, sport to zdrowie, dlatego warto zacząć od codziennej dawki zdrowego wysiłku, który może mieć charakter spaceru, truchtu czy wizyty na siłowni. Ćwiczenia wykonywane w zaciszu własnego domu, basenu czy kijki nordic walking to również świetny sposób na codzienną aktywność fizyczną. Dzięki temu zobaczysz, jak poprawi się twoje samopoczucie, ponieważ mózg podczas wysiłku jest stymulowany do wydajniejszej pracy, zwiększa się aktywność wydzielania hormonów szczęścia i nowych komórek nerwowych. Dopamina hormon motywacji i serotonina odpowiedzialny za szczęście – to i wiele więcej korzyści możesz zyskać, zakładając dres i poświęcając, chociaż 30 minut dziennie na zdrowie. Jak się to ma do rzucenia palenia? Przede wszystkim uwalniasz się od stresu, którego nie trzeba zagłuszać papierosem, a po drugie twoja uwaga jest ukierunkowana na ciało i odczucia podczas treningu.

Odkrywaj nowe pasje

Zajęcie się przez dłuższy czas czymś absorbującym umysł i ręce, to podstawa. Czytanie, sprzątanie, układanie puzzli, gotowanie i wiele innych czynności, pomoże ci, choć na jakiś czas przestać myśleć o zapaleniu kolejnego papierosa. Duże znaczne ma też słuchanie kojącej muzyki i przede wszystkim długie rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi. Ciekawym pomysłem są wycieczki, rajdy i zwiedzanie nowych miejsc w większym gronie osób. Warto też znaleźć kogoś, kto znajduje się w podobnej sytuacji jak ty, czyli chce rzucić palenie, lub już udało mu się to zrobić. Wzajemne wspieranie się i silna motywacja są najważniejsze.

Samokontrola i silna wola

Bez tego ani rusz. Są ludzie, którzy potrafią pozbyć się nałogu w jeden dzień. Mówią stop i już. Nie każdy ma jednak tyle samodyscypliny i odwagi, aby odważyć się na taki krok. Pamiętaj jednak, że pilnowanie się, obserwowanie swoich reakcji w ciągu dnia, kiedy masz ochotę na palenie i kiedy odmawiasz sobie kolejnego papierosa. Możesz też robić notatki, zapisywać emocje i swoje postępy. Unikaj też miejsc i sytuacji, gdzie możesz mieć sposobność do palenia. Warto też pomyśleć o terapii grupowej, gdzie uzyskasz większą motywację do zmiany. Zawsze łatwiej wytrwać w postanowieniu, kiedy występuje dodatkowy czynnik zewnętrzny, tutaj akurat mający formę solidarności z osobami o podobnych problemach i dobrych rad psychologa.

Wsparcie farmaceutyczne

Często trzeba sięgnąć po leki, które pomogą wyjść z nałogu. Desmoxan, Tabex czy Zyban, są to bardzo pomocne preparaty, które pomogą ci w miarę bezboleśnie wyjść z nałogu. Jaka jest zasada ich działania? Aktywnie działającym składnikiem tego typu leków jest cytozyna, związek bardzo podobny z do nikotyny. Dzięki ich stosowaniu organizm ma zapewnione dzienne zapotrzebowanie na nikotynę bez udziału substancji smolistych, zawartych w papierosach. Na ulotce każdego preparatu znajdziesz dokładną rozpiskę dawkowania, uzależnioną od kolejnych dni i postępów w leczeniu. Zazwyczaj po niespełna miesiącu stosowania leku można odzwyczaić się od nikotyny, na którą zapotrzebowanie sukcesywnie słabnie.