Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Wiele osób chrapie i każda z nich powinna się przebadać, bo choć wydaje się to być nieszkodliwe, w rzeczywistości może to być objaw obturacyjnego bezdechu sennego, który jest groźną chorobą, lekceważoną zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy.

Co trzeba wiedzieć o bezdechu sennym?

Obturacyjny bezdech senny znaczy tyle, że podczas snu na krótką chwilę (min. 10 sekund) przestajemy oddychać, bądź nasz oddech spłyca się znacznie bardziej, niż zazwyczaj. Do tego saturacja spada od 2 do 4 procent w stosunku do normalnej saturacji w czasie spoczynku. Jest to niebezpieczne z tego względu, że jesteśmy przez to niedotlenieni.

Obturacyjny bezdech senny – objawy i skutki

Podstawowym i najważniejszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego jest chrapanie, dlatego każda osoba cierpiąca na tę przypadłość, powinna zdiagnozować się w kierunku bezdechu sennego. Co prawda nie każdy, kto chrapie, jest na to chory, ale warto to sprawdzić, bo jeśli poddamy się operacji, dzięki której przestaniemy chrapać, to niekoniecznie pozbędziemy się bezdechu sennego. Różnica będzie taka, że nadal w ciągu nocy będziemy mieli chwile bez oddechu, ale teraz już nie będziemy chrapać. Inne objawy bezdechu to chroniczne zmęczenie, niezależnie od tego, ile się spało, problemy z koncentracją i ciągła senność. Chory na bezdech senny jest także bardziej drażliwy i budzi się z bólem głowy. Mężczyźni mogą mieć także problemy z potencją. Jeśli nie podejmie się leczenia, skutki mogą być opłakane – przez senność i problemy z koncentracją można nawet spowodować wypadek samochodowy! Obturacyjny bezdech senny jest także przyczyną nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, niedokrwiennej choroby serca czy zawału. Wymienione choroby realnie zagrażają życiu i zdrowiu człowieka, więc warto się badać!

Profilaktyka i leczenie OBS

Leczenie bezdechu sennego może mieć różny przebieg, w zależności od tego, co jest jego powodem. Jeśli cierpimy na Obturacyjny bezdech senny z powodu niezdrowego trybu życia, nadużywania alkoholu, papierosów i otyłości, będziemy musieli to zmienić – zrzucić zbędne kilogramy i odstawić używki. Jeśli jednak choroba wynika z jakichś problemów z układem oddechowym, możliwa jest operacja.