Ciemieniucha – czy jest się czym martwić?

Kiedy zostaje się rodzicem, niepokoi wszystko, co odbiega od normy, więc ciemieniucha nie jest wyjątkiem. Czy tak naprawdę jest to powód do zmartwień i czy da się zapobiec powstawaniu ciemieniuchy?

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to nic innego, jak zrogowaciały naskórek, powstały na główce dziecka. Powstaje w wyniku nieuregulowanej pracy gruczołów łojowych, które w pierwszych miesiącach życia dziecka pracują nadmiernie. Łój, który jest wytwarzany przez gruczoły, łączy się z martwym naskórkiem na skórze dziecka i tworzy na główce (ale może pojawiać się także na brwiach i nosie) skorupkę, która na początku jest biała bądź jasnożółta, a w późniejszych etapach pomarańczowa; jest to tzw. ciemieniucha, gdyż tworzy się głównie w okolicach ciemiączka. Ciemieniucha nie boli dziecka, ani nie swędzi, jest tylko nieestetyczna i kiedy się pojawia, nie ma oznak do niepokoju – nie powstaje ona w wyniku zaniedbań rodziców pod kątem higieny dziecka.

Jak leczyć ciemieniuchę?

Ciemieniuchę można wyleczyć samodzielnie, bez konieczności wizyty u lekarza. Jeśli zaobserwujemy na skórze dziecka żółtawą skorupkę, piętnaście minut przed kąpielą powinno się nasmarować główkę oliwką dla niemowląt, położyć na głowie watę nasączoną oliwką i założyć bawełnianą, cienką czapeczkę. Po odczekaniu kwadransa, dziecko należy wykąpać i umyć mu główkę delikatnym szamponem, a po kąpieli wyczesać skorupki miękką szczoteczką. Trzeba pamiętać, by nie pocierać głowy dziecka zbyt mocno, nie wolno także używać szamponów przeciwłupieżowych – to może podrażnić skórę dziecka.
Jeśli ciemieniucha jest nasilona, można stosować specjalne kremy i oliwki ku temu przeznaczone. Choć nie jest to groźna dolegliwość, można skonsultować się z dermatologiem, jeśli jako rodzice czujemy się zaniepokojeni i nie wiemy, jakie środki do pielęgnacji skóry głowy dziecka wybrać. Wizyta u lekarza z pewnością nie zaszkodzi, a dzięki temu można dowiedzieć się, które środki działają najlepiej.

Czy ciemieniusze można zapobiec?

Ciemieniucha jest dolegliwością, której można uniknąć, stosując kilka zasad. Należy pamiętać, by nie przegrzewać głowy dziecka. Jeśli zakładamy maluchowi czapeczki, niech to będą z naturalnych włókien, najlepiej białe – barwniki mogą podrażniać delikatną skórę głowy maleństwa. W pomieszczeniach nie powinno się zakładać czapeczek dziecku, ponieważ pot może negatywnie wpływać na pracę gruczołów łojowych, czego efektem będzie niechciana ciemieniucha.