Jak zmienić dom dla osoby niepełnosprawnej?

Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach i jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe. Skutkiem wypadków w bardzo wielu sytuacjach jest czasowe bądź trwałe uszkodzenie zdrowia. Z nową sytuacją trzeba sobie jakość poradzić. Wanna dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań.

Małe zmiany, które przyniosą dużą ulgę

Każda osoba, która straciła pełną sprawność musi się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości. Nie jest to łatwe, przede wszystkim w przypadku osób, które przed wypadkiem były bardzo aktywne oraz towarzyskie. Dobra informacje jest taka, że niektóre niepełnosprawności można pomniejszyć, albo całkowicie zlikwidować. Możliwe jest to dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz rehabilitacji. Na czas niepełnosprawności należy uczynić wszystko, aby dom był miejscem w którym można poruszać się swobodnie oraz bez większych trudności. Kiedy wziąć pod uwagę łazienkę, wanna dla niepełnosprawnych powinna być pierwszym posunięciem. Mowa o specjalnym sprzęcie, który posiada otwierane drzwi pozwalające wjechać wózkiem do środka. To jedna z opcji, inna polega z kolei na włożeniu osoby niepełnosprawnej do wody i zapomnienie na chwilę o problemie, który negatywnie wpłynął na jakość życia. Osoby niepełnosprawne bardzo dobrze czują się w wodzie, staja się lekkie, nie odczuwają swojej wagi i na nowo mogą być tacy sami jak otaczający ich ludzie. Właśnie z tego względu wanna dla niepełnosprawnych jest zdecydowanie lepsza niż prysznic, gdyż pozwala na dokładne wymycie ciała. Podstawowa różnica pomiędzy klasyczną wanną, a tą przygotowaną dla osób niepełnosprawnych jest otwieranie. Model dla niepełnosprawnych posiada specjalne drzwi, które pomieszczą wózek. To dobre rozwiązanie także dla osób otyłych, które nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Mogą przysporzyć one wielu problemów w trakcie kąpieli, co jest związane z ich dużą wagą. Posiadanie specjalnej wanny rozwiąże wszystkie problemy, które wcześniej uniemożliwiały normalne funkcjonowanie.

Oprócz wanny dla niepełnosprawnych należy także sięgnąć po specjalne uchwyty. Konieczne jest zamontowanie ich we wszystkich potrzebnych miejscach. Jeden w pobliżu sofy, inny przy łóżku, jeszcze jeden w łazience oraz kuchni. Powinny być dosłownie wszędzie, gdyż umożliwiają one większą samodzielność dla osób zmagających się z niepełnosprawnością różnego stopnia.

Bardziej zaawansowane zmiany

Oprócz podstawowych zmian, które muszą mieć miejsce w każdym domu przystosowanym dla osoby niepełnosprawnej można wykonać także zmiany o większym pułapie. Schody stanowią bardzo dużą przeszkodę, dlatego warto się ich pozbyć i zamienić je na windę. To jednak rozwiązanie, które warto rozważyć w przypadku osób, które nie mają szansy na powrót do zdrowia przy pomocy rehabilitacji oraz ćwiczeń. Winda zdecydowanie ułatwia przemieszczanie się z parteru na piętra domu i nie wymaga pomocy innych osób. Automatyczne otwieranie oraz zamykanie drzwi to nie lada ułatwienie, które przyda się kilkanaście razy każdego dnia. Wanna dla niepełnosprawnych nie jest aż tak zaawansowanym posunięciem, jak chociażby zastosowanie windy czy obniżenie kuchennych blatów, dlatego należy od niej zacząć.

Osoby niepełnosprawne zmagają się z jeszcze jednym dużym problemem, a mianowicie mają trudności z dosięgnięciem w różne miejsca. Problematyczne może być gotowanie, zmywanie oraz przygotowywanie kanapek. Jeśli osoby z niepełnosprawnością mają możliwość używania rąk, mogą same o siebie zadbać. Jednakże tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy kuchnia jest dobrze dopasowana pod względem wysokości. Niskie półki, możliwość wyciągnięcie jedzenia z lodówki oraz przyrządów kuchennych to kolejne zmiany, które należy wprowadzić w życie. Wpłyną one na jakość życia niepełnosprawnego oraz poprawią jego samopoczucie.