Kiedy boli głowa

Ból głowy jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością i często bardzo trudno przypisać go do danego schorzenia. Głowa może bolec migrenowo, napięciowo, odkręgosłupowo, ale też pod wpływem stresu, silnych emocji, przy infekcjach górnych dróg oddechowych i przy przeziębieniu.

Jak zapobiegać i leczyć ból głowy?

Czasami trudno jest zapobiec bólowi głowy, ale zawsze można zrobić wszystko, aby do niego nie doszło. Przede wszystkim ogranicz stres i życie w ciągłym pospiechu. Nakładanie na siebie ciężarów nie do udźwignięcia na pewno zaowocuje prędzej czy później tępym, opasującym bólem napięciowym. Nie zapominaj też o wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz najczęściej. Nawet zimą należy otwierać, choć na parę chwil, okna, aby był przepływ świeżego powietrza. Mózg potrzebuje dotlenienia, szczególnie wtedy, gdy pracujesz. Jeśli nie zadbasz o wietrzenie mieszkania, będą w nim obecne różne bakterie, pyłki i grzyby, co jak wiadomo, prowadzi do infekcji, a ta z kolei do bólu głowy.
Nie bez znaczenia jest też zdrowe odżywianie. Trzeba wyeliminować używki, zastępując je świeżymi owocami, pełnymi minerałów i witamin. Bóle głowy mogą być też wywołane spożywaniem dużej ilości cukrów, tłuszczów nasyconych oraz soli. Znaczną ulgę można odczuć, wychodząc na krótki spacer, czy po wykonaniu gimnastyki. Dotlenienie mózgu i lepsze ukrwienie mięśni oraz produkowane w dużej ilości hormony szczęścia podczas wysiłku – to tylko niektóre z wielu innych zalet aktywności fizycznej.

Sięgnij do zielnika

Ziołowe herbatki to jedno z najlepszych lekarstw na bóle różnego pochodzenia. Warto przygotować aromatyczny, ciepły napój, dzięki któremu szybciej staniesz na nogi, lub chociaż zminimalizujesz nieprzyjemne dolegliwości. Najlepiej zaparzać świeże listki mięty pieprzowej, melisy, dziurawca rumianku czy lipy. Wykazują one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a przy okazji wpływają na ogólne samopoczucie. W aptece, w zielarni czy sklepie ze zdrową żywnością kupisz gotowe herbatki, skomponowane z ziół, pomagających pozbyć się uciążliwego bólu głowy.

Bardzo pomocne mogą okazać się także mieszanki przygotowane na bazie takich składników, jak miód i ocet winny oraz cytryna, sól i woda. Czasami może pomóc też zwykła herbata z cytryną. Niezastąpiony na ból głowy, ale też stany zapalne, toczące się w organizmie, jest napój przygotowany z wody i imbiru. Działa na podobnych zasadach jak aspiryna.

Jak sobie jeszcze pomóc?

W przypadku silnego bólu głowy trzeba sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne np. Ibum, Ibuprofen czy Nurofen. W awaryjnych sytuacjach, np. wtedy, gdy jesteś poza domem i nie masz innych możliwości radzenia sobie z bólem, tabletki mogą okazać się zbawienne. Pamiętaj też o zdrowym śnie i ogólnym odpoczynku. Warto też stosować aromaterapię, na bazie olejków eterycznych. Kąpiel lub inhalacje z dodatkiem kilku kropli ulubionego olejku mogą pomóc i dodać energii. Wypróbuj też masaże karku i głowy oraz okłady na czoło, które powinny przynieść znaczną ulgę w bólu.