Koncentrator tlenu: jakie są wskazania do korzystania z tego urządzenia?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które jest wykorzystywane do leczenia niektórych chorób, chociaż wykorzystywany jest również np. w sporcie czy kosmetologii. Należy jednak pamiętać, że koncentrator tlenu służy głównie do celów leczniczych, dlatego jego użycie powinno byż uzasadnione i skonsultowane z lekarzem.

Wskazania do tlenoterapii: kiedy należy ją podjąć?

Tlenoterapia to nic innego jak terapia polegająca na dostarczeniu do organizmu tlenu. Tlenoterapia jest przeprowadzana w momencie, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie odpowiedniej ilości tego życiodajnego gazu. Może się tak stać na skutek różnych chorób – i to nie tylko tych związanych z układem oddechowym. Na przykład wskazania do tlenoterapii mogą otrzymać również osoby mające problem z układem krążenia, a zatem osoby cierpiące na niewydolność krążenia, niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic, zwłóknienie mięśnia sercowego, bóle w klatce piersiowej pochodzenia sercowego czy dusznicę bolesną. Najczęściej tlenoterapia jest zalecana jednak osobom, które chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, mukowiscydozę czy raka płuc.

Koncentrator tlenu: jak działa i dlaczego jest najlepszy do tlenoterapii?

Zasady działania koncentratora tlenu są bardzo proste – urządzenie po prostu zasysa powietrze, a następnie filtruje je, koncentruje tlen, a dodatkowo oczyszcza z potencjalnych zanieczyszczeń a nawet nawilża – po to, by był łatwiej przyswajalny dla organizmu. Koncentrator tlenu przekazuje do organizmu niemal w całości tlen, jedynie z niewielką mieszanką innych gazów – stężenie tlenu może sięgać nawet dziewięćdziesięciu kilku procent. Co ważne, jeśli koncentrator tlenu jest przenośny, może być także bez problemu stosowany poza przychodniami, szpitalami i innymi ośrodkami zdrowia – np. w domu. To ważne, gdy np. osoba starsza i schorowana nie ma siły ciągle dojeżdżać na tlenoterapię lub nie chce spędzać większości czasu w szpitalu. Koncentrator tlenu powoli zdobywa w Polsce popularność i jest coraz częściej wykorzystywany.