Prozdrowotne właściwości babki jajowatej
Babka jajowata to niepozorna roślina, która znana jest ze swoich wyjątkowych właściwości wspomagających prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Ceniona już przez naszych przodków, także w dzisiejszych czasach jest popularnym lekarstwem zasilającym domowe apteczki i wykorzystywanym w medycynie naturalnej.
Babka jajowata
Babkę jajowatą znaleźć można na terenach nasłonecznionych oraz dobrze nawodnionych, takich jak basen Morza Śródziemnego, a w szczególności Hiszpania. Babka jajowata jest niewielką rośliną, która posiada kuliste kwiatostany o barwie jasnozielonej lub jasnożółtej, natomiast jej liście przybierają lancetowaty kształt. To, co wyróżnia babkę jajowatą to jej wyjątkowe nasiona oraz łuski, które są skarbnicą cennych dla zdrowia substancji.
Nasiona babki jajowatej znajdują się w jej owocach – torebkach. Nasiona te są koloru jasnobrunatnego oraz mają kształt łódeczek. To właśnie w nich znajdziemy szereg niezwykłych związków takich jak tłuszcze, śluzy, proteiny, aukubinę, fitosterole i przede wszystkim dużą ilość błonnika oraz antyoksydantów.
Wyjątkowe właściwości babki jajowatej
Babkę jajowatą poza postacią naturalną w formie nasion lub łupin, które mogą stanowić dodatek do wielu dań i napoi, przyjmować można także w formie sproszkowanej lub jako tabletki, gdyż stanowi ona ich częsty składnik. Kiedy warto sięgnąć po babkę jajowatą?
Babka jajowata to roślina pomocna w szczególności przy:
• zaparciach, ponieważ łuski pęcznieją w wyniku kontaktu z wodą, co sprawia, że zaczynają wytwarzać śluz. To natomiast powoduje, że poprawia się perystaltyka naszych jelit, a znajdujące się w nich masy kałowe pod wpływem śluzy ulegają zmiękczeniu.
• problemach biegunkowych, gdyż w tym przypadku również pęczniejące łuski pochłaniają nadmiar wody, co przyczynia się do poprawy pracy jelit oraz zmiany konsystencji stolca.
• zaburzeniach pracy jelit, a to za sprawą dużej zawartości błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego, obniża wchłanianie węglowodanów oraz zapobiega nadmiernym wahaniom poziomu cukru we krwi.
• wrzodach żołądka, ponieważ znajdujący się w nasionach śluz działa osłonowo oraz zapobiega powstawaniu podrażnień oraz stanów zapalnych.
• dietach odchudzających, dzięki błonnikowi, który zapewnia długotrwałe uczucie sytości.
• nieodpowiednim poziomie cholesterolu, gdyż babka jajowata pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a to przyczynia się do zmniejszenia ryzyka miażdżycy oraz chorób serca.
• usuwaniu z organizmu nadmiaru szkodliwych substancji oraz toksyn, do czego przyczynia się obecny w babce błonnik.
• leczeniu oraz profilaktyce hemoroidów.
Niepozorna babka jajowata to naturalny i w pełni bezpieczny środek, który jest zalecany osobom mającym problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego. Warto zatem sięgnąć po sprawdzone metody, które nie od dziś znane są w lecznictwie i w ten sposób zadbać o swoje dobre samopoczucie.