Grzybica skóry – jak sobie radzić?
Grzybica jest jedną z częstszych chorób skórnych, którą można zarazić się w niezwykle łatwy sposób. Nie jest to przypadłość przyjemna, a w dodatku nieleczona miewa tendencję do nawrotów. Co wywołuje grzybicę oraz w jaki skuteczny sposób możemy sobie z nią radzić?
Przyczyny grzybicy skóry
Grzybica atakująca naszą skórę jest wywoływana przez grzyby Trichophyton, stanowiące więcej niż 50% wszystkich zakażeń. Ponadto, za jej powstawanie mogą odpowiadać także grzyby Microsporum i Epidermophyton. Należy ona do chorób powszechnych, łatwych w zarażeniu oraz z tendencją do uporczywego nawracania. Grzybica może dotykać różnych obszarów naszego ciała, jednakże najczęściej obejmuje ona skórę głowy i stopy, a także miejsca intymne, dłonie oraz jamę ustną.
Do zakażenia grzybicą może dojść w wyniku kontaktu z zarodnikami grzybów, które znajdują się na rzeczach osobistych, a także podczas kontaktu z innymi osobami lub zwierzętami. Co więcej, zakażeniu sprzyjają miejsca zaciemnione, ciepłe oraz wilgotne. Czynniki ryzyka, zwiększające szanse na wystąpienie tej choroby skóry to również osłabiona odporność, wzajemne pożyczenia przedmiotów osobistych takich jak ręczniki, bielizna bez wcześniejszej dezynfekcji, korzystanie z basenów publicznych oraz brak odpowiedniej higieny.
Objawy grzybicy skóry
Najczęstszym objawem grzybicy są okrągłe rumieniowe zmiany na skórze, odgrodzone wyraźną otoczką, która ulega łuszczeniu, z grudkami i krostkami. Ponadto, grzybicy towarzyszy także swędzenie, pieczenie oraz wysypka.
Jak walczyć z grzybicą skóry?
Aby złagodzić zmiany grzybicze należy stosować specjalne preparaty na grzybicę, w formie aerozoli, płynów do płukania, kremów i maści, które dostępne są we wszystkich aptekach. Pomocnym środkiem na walkę z tą chorobą jest Clotrimazolum, Kailas czy Undofen MaxSpray. Są to lekarstwa stosowane miejscowo, najczęściej 2/3 razy dziennie przez okres do 2 tygodni.
W przypadku grzybicy skóry głowy należy stosować natomiast szampony do włosów o działaniu przeciwgrzybiczym, które warto używać sporadycznie także po wyleczeniu choroby, ponieważ możliwy jest jej nawrót.
W walce z grzybicą można sięgać także po domowe sposoby, takie jak olejek herbaciany, którym nasączamy waciki i przykładamy w miejsca zmienione chorobowo. Ponadto, korzystne działanie wykazują również kąpiele solne, okłady ze zblendowanego czosnku i cebuli, roztwory octu z wodą w proporcjach 1:4 oraz olej kokosowy.
Pamiętajmy także, aby podczas grzybicy dbać o swoją higienę osobistą oraz higienę miejsc intymnych, unikać noszenia obcisłej bielizny oraz ubrań syntetycznych.