Jak urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy jest dodatkową przestrzenią w domu, w którym przez cały rok można hodować rośliny. Zarówno zimą, jak i latem może służyć jako dodatkowy salon lub jadalnia. Jednak przestrzeń ta jest szczególnie doceniana w sezonie zimowym, gdy na zewnątrz jest ponuro i nie ma żadnej zieleni.

Ogród zimowy najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu.

Planując budowę domu, warto przemyśleć kwestię umieszczenia w projekcie ogrodu zimowego. Koszty budowy domu zapewne wzrosną, lecz przyjemność z przebywania w zielonym zakątku, szczególnie zimą jest nie do przecenienia. Najlepiej, jeśli ogród zimowy będzie usytuowany od strony wschodniej, południowo- wschodniej lub zachodniej. Wtedy konstrukcja ogrodu będzie najlepiej nasłoneczniona. Wybierając materiał budowlany, trzeba wziąć pod uwagę, że konstrukcja powinna być niezwykle wytrzymała, ponieważ na jej dachu zimą może zalegać śnieg. Dobrym materiałem na dach jest szkło hartowane lub laminowane, a konstrukcja może być drewniana, aluminiowa lub z tworzywa PCV.

Należy również przemyśleć kwestię ogrzewania-, jeżeli ogród zimowy ma być nie tylko domem dla roślin, ale również dla ludzi. Ogrzewanie może być np. elektryczne, podłogowe wodne, grzejniki kanałowe lub grzejniki ścienne. Nie wolno zapomnieć o wentylacji tego pomieszczenia oraz o zapewnieniu osłon okien, ponieważ latem trzeba uważać, by nie przegrzać roślin.

Jakie rośliny mogą znaleźć się w sezonowym, a jakie w całorocznym ogrodzie zimowym?

Gdy w ogrodzie zimowym panuje temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza przez cały rok, a powietrze jest dobrze nasycone parą wodną, można zdecydować się na rośliny tropikalne. Będzie to ogród w stylu azjatyckim, gdzie będzie można cieszyć oczy bambusami, figowcami z małymi liśćmi, figowcami pnącymi, fatsji japońskiej, herbatą chińskiej. W oranżeriach ciepłych świetnie czują się także: stefanotis bukietowy, filodendrony, syngonium, anturium, difenbachia, guzmania, skrzydłokwiat, widliczki i inne rośliny tropikalne.

Ogród zimowy nieogrzewany to dobre miejsce dla roślin śródziemnomorskich, ponieważ zimą temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Taki ogród w stylu śródziemnomorskim stworzą rośliny takie jak: drzewka cytrusowe, palmy, oleandry, storczyki, gardenie, bluszcze, męczennice, pelargonie. Inne rośliny, które preferują takie warunki, są to np. araukaria chilijska, drzewka cytrusowe, kliwia, fatsja japońska, kamelia japońska, trzykrotki, oleander, datury, zaślaz, cisus australijski, asparagusy, zielistki, bluszcz, kordylina australijska, laur szlachetny.

Jak urządzić ogród zimowy? Praktyczne wskazówki.

Rozmieszczając rośliny w oranżerii, należy wziąć pod uwagę tempo ich wzrostu. Te, które w przyszłości będą najwyższe, trzeba umieścić najbliżej ścian, niższe gatunki zaś na brzegu. W ten sposób tworzy się piętra roślinne podobne do warunków naturalnych. Rośliny cieniolubne powinny znaleźć się pod koronami wyższych okazów, a te, które potrzebują więcej światła, trzeba umieścić w miejscu najbardziej nasłonecznionym.

Latem rośliny powinny być codziennie podlewane, szczególnie w ogrodach przy południowych ścianach domów. Należy też zadbać o cieniowanie i wietrzenie pomieszczenia, bo wysoka temperatura i nadmiar słońca mogą być przyczyną poparzenia i opadania liści.

W ogrodzie zimowym rośliny powinny być uprawiane w większych pojemnikach, aby miały lepsze warunki do rozwoju. Przy większej ilości podłoża, łatwej utrzymać odpowiednią wilgotność. Dobrym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w dużych skrzyniach, które pozwolą na tworzenie zasobnych i bardzo dekoracyjnych kompozycji.

Meble dopasowujemy do charakteru ogrodu zimowego: do stylu, w jakim chcemy urządzić tę przestrzeń, oraz do roślinności. Do roślin egzotycznych będą pasowały meble kolonialne, czy indyjskie- z litego drewna, wiklinowe, czy rattanowe. Meble nowoczesne, drewniane, a także wspomniane wiklinowe sprawdzą się również w ogrodzie o rodzimej roślinności. Kupując meble do ogrodu zimowego, warto pamiętać, aby były one odporne na działanie temperatury.