Samochody dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?
Technologia idzie do przodu i coraz więcej rzeczy możemy dostosować do indywidualnych potrzeb. Wyjątkiem nie są tu auta, które coraz częściej prowadzą niepełnosprawni. Uchwyt dla niepełnoprawnych, obsługa pedałów rękoma, obrotowy fotel i wiele innych. Jak mądrze kupić auto dla niepełnosprawnego?
Dofinansowanie na auto – kto je dostanie?
Osoby niepełnosprawne są uprawnione do otrzymania wielu zwrotów kosztów lub dotacji na sprzęt, który muszą zakupić lub przystosować do swoich potrzeb. PEFRON może również pomóc sfinansować zakup auta, ale niestety przepisy są tak skonstruowane, że nie załapie się na nie duża grupa osób. Nawet Ci, którym uda się uzyskać jakieś pieniądze, niestety będą musieli spełnić szereg wymogów związanych z zakupem, a to oznacza, że w wielu przypadkach nie będzie on idealnie dopasowany do ich potrzeb, choć w wielu przypadkach, nawet w tej samej kwocie, mógłby być. Prawda jest taka, że jeżeli osoba niepełnosprawna potrzebuje auta, które będzie mogła prowadzić, to najlepiej zakupić je z własnych środków. Co prawda więcej trzeba zainwestować środków własnych, ale za to otrzymamy maksymalny komfort podróży, a sam pojazd pewnie posłuży nam dłużej, więc koniec końców poniesione koszta mogą się tak bardzo nie różnić.
Jak mądrze wybrać auto dla niepełnosprawnego?
Po pierwsze postaw raczej na nowy pojazd. Będzie w lepszym stanie technicznym, przez co mniej czasu spędzi w warsztatach na naprawach. Ma to istotne znaczenie dla osoby, która uzależniona jest od systemu w jakim podróżuje. Nie zawsze wygodnie jej będzie skorzystać z transportu publicznego, a nie będzie miała możliwości pożyczyć auta od kogoś z rodziny, czy znajomego, bo bez zainstalowanych odpowiednich opcji nie będzie w stanie nim kierować. Po drugie sam koszt adaptacji auta do potrzeb to dodatkowego kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Często nawet niepozorny uchwyt dla niepełnosprawnych, jest indywidualnie dopasowywany do wymiarów adaptowanego auta, więc prawdopodobnie nie będzie możliwości przeniesienia go do kolejnego i będzie trzeba kupić następny. Właśnie ze względu na te dodatkowe koszty warto zadbać o to, by auto było wymieniane jak najrzadziej.
Uchwyt dla niepełnosprawnych zamiast pedału gazu?
Na jakie udogodnienia może liczyć osoba niepełnosprawna dostosowując swoje auto? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie są możliwości i z jak poważnymi dysfunkcjami da się prowadzić auto. Ograniczeniem nie musi być nawet porażenie czterokończynowe. Standardem są wszelkiego rodzaju poręcze, czy uchwyty. Coraz popularniejsze i przystępniejsze cenowo są podnośniki, czy specjalne wysuwane podjazdy, dzięki którym chory może samodzielnie dostać się do auta i usiać na swoim miejscu. Z postępem elektroniki doszła również możliwość sterowania autem w ten sposób. Nawet wygodna dla większości inwalidów automatyczna skrzynia biegów, może zostać jeszcze lepiej przystosowana, a gazem możemy sterować z dźwigni przy kierownicy.
Przemyśl gdzie będzie parkowane auto.
Pozornie mogłoby się wydawać, że auto 5-drzwiowe będzie lepszym wyborem. Jest większe, więc i więcej miejsca na ewentualne adaptacje, czy sprzęt, który trzeba przewieźć za każdym razem np. wózek inwalidzki. Z drugiej strony jednak drzwi w aucie 3-drzwiowym są szersze, więc wsiadanie do takiego auta może okazać się łatwiejsze. Pamiętajmy, że niepełnosprawni, by wysiąść często potrzebują otworzyć maksymalnie drzwi. I tu ich szerokość może być przeszkodą na miejscu parkingowym nieprzeznaczonym dla inwalidów, które zapewne będzie sporo węższe.