Ból stawów podczas biegania

Bieganie jest bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Często jednak popełniamy pewne błędy, które odbierają nam radość z uprawiania tego sportu, a niekiedy powodują nawet ból stawów, który skutecznie nas do niego zniechęca. Co zrobić, aby uniknąć bólu, a jeśli się pojawi – jak się go pozbyć?

Najczęstsze błędy początkujących biegaczy

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem często popełniają bardzo wiele błędów, które mogą przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Przez to najczęściej przerywają bieganie, myśląc, że nie jest to sport dla nich. Takie zniechęcenie się jest całkiem naturalne w obliczu uciążliwego bólu stawów. Warto jednak poznać kilka wskazówek, które sprawią, że będziemy mogli kontynuować bieganie, a jednocześnie cieszyć się zdrowymi stawami. Podczas biegania musimy być bardzo ostrożni, ponieważ sport ten silnie obciąża nasze stawy, szczególnie stawy kolanowe. Jednym z najczęstszych błędów początkujących biegaczy jest brak porządnej regeneracji pomiędzy treningami. Często narzucamy sobie zbyt intensywne tempo oraz zbyt długie dystanse, przez co nasze stawy są nadmiernie obciążone. Mimo, że nasza kondycja pozwala nam na długie biegi, to nie powinniśmy od razu rzucać się na głęboką wodę, gdyż nasze stawy mogą nie być na to gotowe. Kolejnym błędem, który często popełniamy jest brak prawidłowej rozgrzewki przed biegiem. Ważne jest także, aby przed treningiem, jak i po nim odpowiednio się rozciągnąć. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego biegacza powinno być odpowiednie obuwie. Buty to podstawa dla utrzymania naszych stawów w dobrej kondycji. Obuwie należy także regularnie wymieniać – zużyte nie będzie spełniało swoich funkcji. Postarajmy się także, aby nie biegać cały czas po twardym podłożu (jak na przykład asfalt). Alternatywą może być trening w parku czy w lesie. Niekiedy przyczyną bólu stawów podczas biegania jest także nasza nadwaga. Stawy są zbyt obciążone. Dlatego też najpierw powinniśmy skupić się na zrzuceniu zbędnych kilogramów, a bieganie potraktować rekreacyjnie. Z czasem i ze spadkiem kolejnych kilogramów będzie nam na pewno dużo łatwiej.

Jak pozbyć się bólu stawów podczas biegania?

Często bywa tak, że nie popełniamy podczas treningów żadnych większych błędów, a mimo to dopada nas ból stawów. Najczęściej chodzi o stawy kolanowe. W takiej sytuacji powinniśmy zrobić sobie dłuższą przerwę na regenerację. Przez parę dni odpuśćmy ciężkie treningi – dajmy naszym stawom odpocząć. Możemy zastosować również przeciwbólowe maści na stawy, takie jak na przykład Ibuprom Sport, Voltaren Max czy Naklofen Top. Jeśli ból stawów jest bardzo uciążliwy, warto pomyśleć nad zróżnicowaniem swoich treningów. Być może konieczne będzie włączenie treningów siłowych. Przyczyną bólu stawów może być bowiem to, że nasze mięśnie są za słabe, a przez to wszelkie obciążenia podczas biegu skupiają się na stawach. Dlatego też należy regularnie wzmacniać nasze mięśnie. Jeśli ból stawów po kilku dniach nie minie, powinniśmy udać się do lekarza.