Nietolerancja czy alergia pokarmowa?

Coraz częściej słyszymy, że ktoś cierpi na nietolerancję pokarmową. Czasem jednak nietolerancja mylona jest z alergią pokarmową – niekiedy zdarza się, że nawet przez lekarzy. Jak odróżnić nietolerancję od alergii pokarmowej i skutecznie przeciwdziałać uciążliwym objawom tych dolegliwości?

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to po prostu alergia na któryś ze składników spożywczych. Alergię można mieć właściwie na każdy z nich. Rozróżniamy dwa rodzaje alergii pokarmowych – alergię zależną oraz alergię utajoną. Alergia zależna tym różni się od alergii utajonej, że w jej przypadku objawy występują właściwie natychmiast po spożyciu posiłku zawierającego alergen. Wystarczy poczekać na to od kilku do kilkudziesięciu sekund. Najczęściej w przypadku tego typu alergii reakcja organizmu jest bardzo silna – występuje mocna wysypka, świąd skóry, a często także objawy ze strony układu pokarmowego. U chorego może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który doprowadzić może nawet do śmierci. Alergia zależna ma swoje podłoże genetyczne. W przypadku alergii utajonej jej objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach, a często nawet po kilku dniach od spożycia posiłku zawierającego alergen. Najczęściej symptomami są reakcje skórne, pokarmowe, a także ogólne zmęczenie oraz osłabienie.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa bardzo często mylona jest z alergią pokarmową, szczególnie tą w postaci utajonej. Nie jest ona jednak wywoływana przez nasz układ immunologiczny, tak jak alergia. Może mieć podłoże genetyczne, choć nie musi. Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być bardzo podobne do objawów alergii utajonej i również występują zwykle po kilku godzinach, a nawet dniach od spożycia posiłku zawierającego składnik, którego nasz organizm nie toleruje. Symptomami mogą być zmiany skórne, nasilony trądzik, wzdęcia, biegunka, częste migreny, zmęczenie oraz osłabienie organizmu.

Test nietolerancji pokarmowej – czy warto?

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nietolerancję pokarmową, warto zdecydować się na test nietolerancji pokarmowej. Często bowiem nie jest łatwe określenie, na jakie konkretnie składniki mamy nietolerancję. Jej symptomy pojawiają się najczęściej po wielu godzinach od spożycia problematycznego posiłku – często nie jesteśmy więc pewni, czy to rzeczywiście ten konkretny składnik jest przyczyną naszego złego samopoczucia. Test nietolerancji pokarmowej pozwoli nam na precyzyjne określenie, czego nasz organizm nie toleruje. Możemy wykonać go w gabinecie lekarskim, choć obecnie na rynku dostępnych jest także wiele testów, które możemy zrobić samodzielnie. Wyniki każdego testu powinniśmy jednak skonsultować z naszym lekarzem oraz dietetykiem. Sposobem leczenia nietolerancji pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjnej, czyli wykluczenie z naszego jadłospisu produktów, których nasz organizm nie toleruje.