Czy warto zainwestować w dom z drewna?

Każdy z nas na swojej działce chciałby posiadać miejsce, w którym będzie mógł schronić się w deszczowe, ale i upalne dni. Często postawienie murowanego domu okazuje się być poza naszym zasięgiem. Wtedy warto zapoznać się z zaletami, jakimi charakteryzują się domki drewniane.

Całoroczne domki drewniane

W społeczeństwie wciąż panuje mit, że domki drewniane mogą pełnić rolę tylko i wyłącznie domków letniskowych. Wiele osób twierdzi, że nadają się one do zamieszkiwania tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest ciepło. Nie warto wierzyć takim poglądom. Obecnie dostępne technologie pozwalają na to, aby domek drewniany pełnił rolę domu całorocznego. Zatem jeśli postawimy na naszej działce taki domek i zadbamy o odpowiednie ocieplenie go, możemy być pewni, że znajdziemy w nim schronienie zarówno upalnym latem, jak i mroźną zimą. W gorące dni nie będzie on się nadmiernie nagrzewał, natomiast w te zimniejsze ochroni nas przed niską temperaturą, panującą na zewnątrz.

Dom drewniany czy murowany?

Zazwyczaj tradycyjnie stawiamy na naszych posesjach domy murowane. Panuje wciąż mylne przekonanie, że wykazują one pewną wyższość nad tymi wykonanymi z drewna. Jest to jednak mit, który warto przełamywać. Domki drewniane budowane z wykorzystaniem najnowszych technologii, posiadają wiele zalet, którymi nie mogą poszczycić się domy murowane. Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą domów drewnianych jest to, że czas ich budowania jest znacznie krótszy, niż czas budowy domów tradycyjnych. Prace przy budowie domu murowanego nie zawsze mogą się odbywać. Zimą jest to praktycznie wykluczone, ponieważ wiele prac, jakie wykonuje się na takiej budowie, to prace „mokre”. Domki drewniane natomiast stawia się znacznie szybciej. Wystarcza na to w zasadzie okres kilku miesięcy. Mało jest bowiem przy takim procesie wcześniej wspominanych prac „mokrych”. Jeśli chodzi o koszty budowy, to przemawiają one również na korzyść domków drewnianych. Dom wykonany z drewna jest na ogół dużo lżejszy od tradycyjnego domu murowanego, dlatego też koszt postawienia fundamentów będzie w przypadków domków drewnianych znacznie niższy. Dodatkową zaletą takich domów jest to, że drewno jest materiałem ekologicznym.