Domek ogrodowy – niezastąpiony na działkę!

Prawie każdy kto ma działkę, pragnie mieć także przytulny i praktyczny domek ogrodowy. Takie pomieszczenie służy nie tylko do przechowywania rzeczy ogrodowych (leżaki, krzesełka), ale też jest niezbędną ochroną podczas deszczu czy dużych upałów.

Jaki domek ogrodowy wybrać?

Jeśli zdecydujesz się już na to, aby twoja działka stała się wzbogacona o ważny element architektoniczny, jakim jest domek ogrodowy, musisz zastanowić się, jakie on będzie pełnił zadania. Jeśli posiadasz już domek narzędziowy na sprzęty ogrodnicze, nie musisz martwić się o ich przechowanie. W przypadku, gdy w domku ogrodowym będzie przebywać więcej niż jedna, czy dwie osoby, trzeba zadbać o odpowiedni metraż i stosowne wyposażenie. Wtedy musisz zainwestować w więcej krzesełek, półek, łóżek (jeśli w domku będzie można mocować) i różnych sprzętów codziennego użytku.

Domki ogrodowe – rodzaje

Altana

Jedną z propozycji na ciekawy domek ogrodowy jest altana ogrodowa. Wyjątkowa, jeśli chodzi o design i funkcjonalność. Może znaleźć się w niej kilka pomieszczeń – sypialnia, łazienka, aneks kuchenny itp., czyli układ zbliżony do mieszkania. Wszystko zależy od zamysłu aranżacyjnego i przeznaczenia domku. Co więcej, możesz zdecydować się na domek ogrodowy jednokondygnacyjny, ale też wybudować piętro. W tak zaplanowanej altance  można spokojnie nocować, nawet całą rodziną.

Wiata

To uproszczony domek ogrodowy, bez ścian, zapewniający jedynie zadaszenie. Oczywiście, można kupić (lub zrobić samodzielnie) wiaty ze ściankami, lub z  jedną ścianką. Boki wiaty mogą być także osłonięte do połowy, zależnie od potrzeb i przeznaczenia domku. Najczęściej wiaty służą do biesiadowania, urządzania rodzinnych imprez i przechowywania różnych potrzebnych na działce rzeczy.

Z czego zrobić domek ogrodowy?

Jeśli zależy ci na trwałości domku ogrodowego, zdecyduj się na dobrej jakości materiał. Drewno musi być koniecznie impregnowane, aby nie zniszczył go padający śnieg lub deszcz. Drewniany domek będzie na pewno przytulny, komfortowy i ciekawie wpiszę się w małą architekturę ogrodową. Co więcej, zastosowanie takiego surowca daje też szerokie możliwości wykończeniowe. Drewniany domek ogrodowy możesz pomalować na wybrany kolor, lub położyć na deski specjalny bezbarwny preparat, który ładnie podkreśli rysunek słojów i wzmocni efekt naturalności. Drewno, jako materiał na domek ogrodowy, spisze się idealnie, ale tylko wtedy, gdy będziesz je regularnie konserwować.