Hale stalowe – co warto wiedzieć

Konstrukcja stalowa hali to element, który chętnie wykorzystuje się w budownictwie. Jest wytrzymalsza i bardziej opłacalna niż drewniana, a co więcej konstrukcję metalową hali można poddać recyklingowi w razie rozbiórki hali.

Projektowanie konstrukcji stalowej hali

Proces projektowania konstrukcji jest bardzo skomplikowany. Wymaga wielu obliczeń, bardzo szczegółowych i dokładnych, ponieważ od tego zależy, czy projekt zostanie przyjęty i czy hala będzie bezpieczna. Zważywszy na to, że w halach tego typu pracuje mnóstwo ludzi i przechowuje się w nich wartościowe materiały i sprzęty, nie wolno traktować projektowania z przymrużeniem oka i wszystko musi się zgadzać, by później hala spełniała wszystkie wymagania BHP. Na szczęście, projektanci, zajmujący się robieniem projektów konstrukcji stalowych hali mają do dyspozycji wiele narzędzi, ułatwiających im pracę, od laserowych narzędzi do pomiaru odległości, po programy komputerowe, które wizualizują gotową halę, dzięki czemu można zobaczyć ewentualne wady konstrukcyjne wynikające ze złych pomiarów.
Kiedy zostanie wykonany projekt, należy wybrać odpowiedni rodzaj stali, dzięki czemu konstrukcja stalowa hali będzie wytrzymała i bezpieczna, a także odporna na korozję; korozja bowiem wpływa negatywnie na konstrukcję stalową hali i jeśli pojawi się ten problem, strop może się zawalić.

Wady i zalety hali stalowych

Wszystko ma swoje plusy i minusy, podobnie konstrukcje wykonane ze stali. Ogromną zaletą konstrukcji stalowych hali jest to, że ich wykonanie nie jest czasochłonne. Kiedy już odleje się je ze stali w hucie i przejdą przez cały proces obróbek, dzięki którym konstrukcje będą nadawały się do użytku, można przewieźć je na miejsce i połączyć ze sobą, tworząc halę. Nie dość, że wykonywanie hali z gotowych elementów jest znacznie szybsze, to kolejną zaletą jest fakt, że można budować je w każdych warunkach atmosferycznych. Minusem konstrukcji stalowych jest jednak narażenie na korozję. Choć można zabezpieczyć elementy różnymi farbami i emaliami, prędzej czy później konstrukcja może zacząć rdzewieć i będzie trzeba ją wymienić, co niestety jest dość kosztowne.