Jak dolecieć do Amsterdamu? Praktyczne wskazówki

Amsterdam od wielu lat przyciąga turystów i osoby zainteresowane pracą w Holandii z całego świata. Nic więc dziwnego, że lotnisko Amsterdam-Schiphol rocznie obsługuje ok. 50 milionów pasażerów, co czyni z tego lotniska największy port lotniczy w Holandii.

Miastami, z których najczęściej linie lotnicze obsługują tanie loty do Amsterdamu, są Warszawa, Poznań i Gdańsk. Podróż trwa nieco ponad 2 godziny – bez przesiadki, natomiast w przypadku lotów z przesiadkami, podróż się wydłuża – w zależności od czasu oczekiwania na kolejny lot, ale jest to zwykle ok. 6 godzin.

Średnie ceny biletów wahają się od 500 zł do 1200 zł. Wszystko jest uzależnione oczywiście od daty wylotu. Przeważnie loty last minute są najdroższe, a podróże planowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem bywają dużo tańsze. Poszukując połączenia z wybranego miasta do Amsterdamu tylko z kilkudniowym wyprzedzeniem, można znaleźć bilety już od ok. 350-600 zł. Nie należy także zapominać o wielu promocjach, dzięki którym bilety można nabyć po okazyjnych cenach.

O wygodzie podczas podróży decyduje głównie to, czy lot jest bezpośredni czy z przesiadkami. Zawsze należy sprawdzać, czy np. posiłki są wliczone w cenę, czy też nie. Najwięcej udogodnień oczywiście będą posiadała klasa biznes. Mimo, że lot jest niedługi, każdy chciałby usiąść w fotelu, który może ustawić w najwygodniejszej dla siebie pozycji, poprosić o poduszkę lub obejrzeć film. Na podróżujących klasą ekonomiczną czekają standardowe fotele, ale przy tej długości lotu nie jest to aż tak bardzo niewygodne, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jednak niepolecane są miejsca przy toalecie, gdzie panuje największy ruch pasażerów samolotu.

LOT, SAS, Air Baltic, KLM, SWISS, Lufthansa, Alitalia – to przewoźnicy, którzy najczęściej oferują podróżującym loty do Amsterdamu. Konkurencyjność jest jak widać bardzo duża, w związku z czym i ceny są konkurencyjne.

Samo lotnisko Schiphol zostało tak skonstruowane, że każdy bez problemu się na nim odnajdzie. Jest dobrze oznakowane, przestronne i w prosty sposób znajdzie się drogę do wyjścia. Nie brakuje również restauracji, informacji turystycznej, poczty, czy sklepów, a nawet hotelu. Amsterdam-Schiphol ma także bardzo dogodne połączenia kolejowe z centrum.